Polonica na 46. FPFF

Polonica na 46. FPFF

Cztery międzynarodowe produkcje filmowe zrealizowane ze znaczącym udziałem polskich twórców zaprezentuje tegoroczna sekcja Polonica na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polonica to najstarsza, obok Konkursu Głównego, festiwalowa sekcja filmowa gdyńskiego Festiwalu. Od lat jest przeglądem wybranych nowych koprodukcji międzynarodowych, przy których pracowali polscy producenci i twórcy. Uczestnicy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będą mieli okazję, by obejrzeć cztery filmy.

„Lamb” (2021, Islandia/Szwecja/Polska) reż. Validmar Jóhannsson

Film ze szwedzką aktorką Noomi Rapace w roli głównej został  wyróżniony laurem dla „najbardziej oryginalnego obrazu” w sekcji Un Certain Regard tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Jego koproducentami są: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek, Bogna Szewczyk, Jan Naszewski. Za montaż filmu odpowiada Agnieszka Glińska.

„Wolka” (2021, Islandia/Polska) reż. Árni Ólafur Ásgeirsson

Film wyreżyserowany przez zmarłego w tym roku absolwenta łódzkiej filmówki. W rozgrywającym się na Islandii dramacie w głównych rolach wystąpili polscy aktorzy: Olga Bołądź, Anna Moskal, Eryk Lubos, Jan Cięciara. W produkcję filmu zaangażowali się Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja-Rostworowska. Za casting odpowiada Paulina Krajnik. Zdjęcia są dziełem Marka Rajcy, scenografia – Marty Macugi, montaż – Mateusza Rybki, a charakteryzacja – Katarzyny Wilk.

„Nzara – Głód” (2021, Zimbabwe/Polska) reż. Klara Wojtkowska

Mitologiczny, muzyczny, pełnometrażowy film animowany według scenariusza, w reżyserii i z muzyką Klary Wojtkowskiej – założycielki i dyrektorki Teatru Ceremonii i Szkoły Tajemnic Mhondoro Dreams. Za ilustrację, animację, reżyserię obrazu i montaż odpowiadają Justyna Rosa i Weronika Rosa, a za dźwięk – Maciej Kubera.

„Kobieta w nocy” (2021, Wielka Brytania/Polska/Chiny) reż. Rafał Kapeliński

Drugi film pełnometrażowy polskiego reżysera, którego „Buttefly Kisses” (2017) był nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem przez Jury Młodych Generacji 14plus na Berlinale. Autorem zdjęć w filie „Kobieta w nocy” jest Marcin Koszałka, a współproducentką – Klaudia Śmieja-Rostworowska. W obsadzie znalazł się między innymi Piotr Adamczyk. Przy reżyserii dźwięku pracował Zbigniew Malecki.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.