Polscy bohaterowie wojenni – porównanie projektów

Polscy bohaterowie wojenni – porównanie projektów

39. Festiwal Filmowy w Gdyni zaprasza na wydarzenie „Polscy bohaterowie wojenni – porównanie projektów”, które jest okazją zarówno do zapoznania się z ciekawymi filmami telewizyjnymi poświęconymi II wojnie światowej, jak i do konfrontacji dwóch spojrzeń na podobne kwestie i odmiennych artystycznie ujęć tematu.

Festiwal zaprezentuje widzom dwa różne projekty: brytyjski serial dokumentalny i polski cykl kreacyjny, obydwa poświęcone postaciom polskich bohaterów wojennych. W ramach spotkania widzowie obejrzą polskiej serii „Portrety wojenne”, poświęcony Janowi Zumbachowi, a następnie odcinek polsko-brytyjskiej serii „Polscy bohaterowie wojenni”, poświęcony złamaniu kodu maszyny szyfrującej Enigma przez polskich matematyków.

Filmy te są obecnie wprowadzone do telewizyjnej dystrybucji w Polsce. Serię brytyjską emitował w Polsce kanał HISTORY, należących do A+E Networks, a TVP1 pokaże ją pod koniec roku, natomiast „Portrety wojenne” od września 2014 roku prezentowane będą w TVP2.

Poprzez porównanie dwóch projektów organizatorzy chcą podjąć dyskusję o polskiej historii i o sposobie ukazywania jej na ekranie. Po pokazie, który odbędzie się w piątek 19 września 2014 roku o godz. 12.00 w sali nr 3 w Multikinie, zaplanowana została dyskusja z producentami obydwu serii. Wezmą udział w niej producentki serialu polsko-brytyjskiego, Rachel Job z A+E Networks UK i Anna Poullain-Majchrzak ze Sky Vision, a także Dawid Janicki i Katarzyna Sarnowska, producenci „Portretów wojennych”. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

Wydarzenie jest autorskim pomysłem dyrektora artystycznego Festiwalu, Michała Oleszczyka, który podkreśla wartość tego typu porównań między projektami polskimi i światowymi: Polska historia często jest uważana przez nas samych za niemożliwą do opowiedzenia na zewnątrz i zbyt skomplikowaną. Brytyjski serial, który zaprezentujemy, pokazuje że jest to całkowicie nieprawdziwy przesąd, a polska seria tylko to potwierdza – obydwa biorą na warsztat temat polskich bohaterów wojennych i podchodzą doń zupełnie inaczej, ale wynik jest za każdym razem znakomity: widz otrzymuje pasjonującą ekranową opowieść, jednocześnie otrzymując świetną lekcję historii. Odcinek o Enigmie ogląda się z zapartym tchem, a historia Zumbacha uzyskała nowoczesny kształt, przybliżający tę postać także młodszej widowni – mówi Michał Oleszczyk.

Współorganizatorem sekcji „Polscy bohaterowie wojenni – porównanie projektów” jest Narodowe Centrum Kultury.