POLSKIE KINO NA FESTIWALU W TURCJI

 n1.jpg
80 milionów, reż. Waldemar Krzystek

Gdynia Film Festival to nie tylko okazja do corocznego przeglądu dokonań polskiego kina. To również miejsce, w którym spotykają się regularnie selekcjonerzy międzynarodowych festiwali, producenci, dystrybutorzy, a także reprezentanci festiwali filmów polskich organizowanych za granicą. Obecność przedstawicieli branży filmowej z całego świata sprawia, że festiwal staje się miejscem owocnych spotkań, dyskusji i wymiany kontaktów.

Dla rodzimej kinematografii oznacza to nieograniczone możliwości promocji nie tylko najnowszych produkcji, ale również dzieł największych mistrzów. Dzięki spotkaniom w Gdyni, polskie filmy rokrocznie goszczą na największych imprezach filmowych w Europie i na świecie.

n2.jpg
Supermarket, reż. Maciej Żak

Współpraca z zagranicznymi gośćmi Gdynia Film Festival oraz wsparcie PISF pozwoliły Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni na promowanie polskiego filmu na zagranicznych festiwalach. W październiku, podczas 49. Antalya Golden Orange Film Festival w Turcji (6-12.10.2012), zaprezentowane zostaną 3 filmy, które w tym roku były częścią gdyńskiego programu. Film „Supermarket” autorstwa Macieja Żaka walczyć będzie w Konkursie Głównym tureckiego festiwalu natomiast „80 milionów” w reż. Waldemara Krzystka oraz “Obławę” Marcina Krzyształowicza publiczność będzie mogła zobaczyć w sekcjach pozakonkursowych.

n3.jpg

Obława, reż. Marcin Krzyształowicz, fot. Jacek Drygała – Skorpion Arte

Jednak na tym polskie akcenty podczas Antalya Golden Orange Film Festival się nie kończą. Wśród jurorów, którym w tym roku przewodniczy István Szabó, zasiądzie pani Barbara Hollender.

Projektowi promocji polskiego kina w Antalyi patronuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze.

Trzymamy kciuki za polskie filmy i zachęcamy do śledzenia strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej www.pisf.pl, gdzie na co dzień prezentowane są najnowsze doniesienia ze świata polskiego filmu.