Poniedziałek na 44. FPFF

Poniedziałek na 44. FPFF

Inauguracja 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Teatrze Muzycznym nastąpi w poniedziałek, 16 września 2019 roku, o godzinie 19.00. Jednak już od 9.00 startuje bogaty program filmowych pokazów nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale również w Gdyńskim Centrum Filmowym, kinie Helios w CH Riviera, Teatrze Miejskim, Konsulacie Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej.

W poniedziałek oglądać można przede wszystkim filmy z Konkursu Głównego i Panoramy Polskiego Kina. Na wiele z poniedziałkowych seansów bilety nadal są dostępne w sprzedaży. 

Bilety można kupować przez internet na stronie www.festiwalgdynia.pl oraz w kasach zlokalizowanych we wszystkich festiwalowych obiektach (oprócz Muzeum Marynarki Wojennej). Podajemy nr telefonu do kas w kinie Helios (58) 712 46 10 oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym (58) 712 46 14.

Festiwalowy autobus

Przez wszystkie dni 44. FPFF spod Teatru Muzycznego można się dostać do kina Helios w CH Riviera – lub z niego wrócić – bezpłatną linią autobusową. Wystarczy okazać akredytację, karnet lub bilet na festiwalowy seans. Autobus kursuje co 30 minut (odjazd z Placu Grunwaldzkiego) w godzinach 9.00-14.00 i 21.00-23.00 oraz co 20 minut w godzinach 14.00-21.00. Trasa przejazdu przebiega ulicą Władysława IV. W drodze można też wsiąść lub wysiąść na jednym przystanku pośrednim, skąd jest blisko do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Zaplanowaliśmy także dodatkowe kursy poranne i wieczorne na trasie obejmującej wybrane hotele w Gdyni i Sopocie, a w poniedziałek również kursy z Dworca Głównego PKP w Gdyni. Szczegółowy rozkład jazdy festiwalowego autobusu, podany w osobnym newsletterze, jest dostępny na stronie Festiwalu: TUTAJ.

Rezerwacja miejsc on line

Wszystkich posiadaczy akredytacji i karnetów obowiązuje rezerwacja on line miejsc na widowni. W poniedziałek, od godziny 7.30, można jej dokonywać na seanse poniedziałkowe i wtorkowe. W kolejne dni obowiązuje taka sama zasada: od 7.30 we wtorek można rezerwować miejsca na wtorek i środę, w środę – na środę i czwartek, i tak dalej.

Aby zarezerwować miejsce, należy wejść na stronę www.system.festiwalgdynia.pl i zalogować się na swoje konto. Od tego roku to samo można zrobić również za pomocą darmowej festiwalowej aplikacji, dostępnej do pobrania w Google Play i Sklepie Play. Aplikacja jest przeznaczona dla posiadaczy akredytacji i karnetów.

W przypadku zmiany planów i rezygnacji z wybranego wcześniej seansu prosimy o zwolnienie rezerwacji w systemie, do 15 minut przed seansem. W przeciwnym razie naliczone zostaną cztery punkty karne. Przypomnijmy, że jeden punkt odpowiada jednemu filmowi, który można obejrzeć podczas Festiwalu.

We wszystkich miejscach, gdzie odbywają się festiwalowe pokazy, dostępne są stanowiska komputerowe, przy których można robić rezerwacje. Czuwają też wolontariusze chętni do udzielenia niezbędnych informacji i pomocy.

Recepcja Festiwalu

Wielu gości przyjechało do Gdyni już podczas weekendu i z myślą o nich Recepcję Festiwalu uruchomiliśmy w niedzielę po południu. W poniedziałek, 16 września, Recepcja Festiwalu działa od godziny 8.00. W pozostałe dni pracuje w godzinach 9.00-21.00. Jak co roku, oba punkty recepcyjne mieszczą się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Prosimy kierować się do wejścia na Scenę Nową, od strony Placu Grunwaldzkiego.

Konkurs Główny i Panorama Polskiego Kina

Dwa filmy, które miały już swoją kinową premierę, a także pełnometrażowy debiut reżyserski – jeden z czterech w tegorocznym Konkursie Głównym – rozpoczynają pokazy prasowe w ramach 44. FPFF. W poniedziałek zaprezentowane zostaną: „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha oraz „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej. Wszystkie pokazy prasowe odbywają się w sali kinowej Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Bezpośrednio po seansach zaplanowano konferencje prasowe, które prowadzi Łukasz Maciejewski. Są one transmitowane on line na kanale FPFF na YouTube. Miejsca na pokazach prasowych mogą rezerwować posiadacze akredytacji typu Media, Gość Zagraniczny oraz VIP.

W Teatrze Muzycznym, na Scenach Nowej i Kameralnej, a także w pozostałych festiwalowych obiektach, w tym w sześciu salach kina Helios, od rana można oglądać wspomniane już filmy oraz inne tytuły z Konkurs Głównego: „Interior” Marka Lechkiego, „Mowę ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Proceder” Michała Węgrzyna, „Supernovą” Bartosza Kruhlika, „Piłsudskiego” Michała Rosy, „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland.

Rozpoczynają się też pokazy w ramach Panoramy Polskiego Kina, obejmującej pełnometrażowe filmy fabularne, które były zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. W poniedziałkowym programie są: „(Nie)znajomi” Tadeusza Śliwy, „Zgniłe uszy” Piotra Dylewskiego, „Dariusz” Jerzego Gruzy, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, „Fighter” Konrada Maximiliana, „Adwokat” Piotra P. Gołębiowskiego oraz „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” Tomasza Szafrańskiego. Po tym ostatnim filmie, po seansie w Teatrze Miejskim, odbędzie się spotkanie z twórcami.

Filmy otwarcia

Goście zaproszeni na Galę Otwarcia 44. FPFF w Teatrze Muzycznym w Gdyni zobaczą wieczorem dwa filmy. Pierwszy z nich, „Powrót birbanta”, jest bardzo krótki, choć ma bardzo długą historię.

Przed bramą kamienicy stróż zamiata chodnik. Konną dorożką nadjeżdża młodzieniec, ubrany we frak i cylinder, pijany po całonocnej zabawie. Nie może się podnieść o własnych siłach, więc dorożkarz i stróż pomagają mu wyjść z dorożki i dotrzeć do bramy budynku. Ta rodzajowa scenka to cała treść filmu zrealizowanego w 1902 roku przez wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego, o którym Louis Lumière miał powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”. Pleograf skonstruowany przez polskiego wynalazcę przepadł w czasie II wojny światowej. Podobny los spotkał jego kilkunastosekundowy film.

W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji wynalazku Prószyńskiego. Do pracy przy budowie biopleografu zaproszono Janusza Króla, scenografa i specjalistę od efektów specjalnych. W kolejnym etapie odtworzono „Powrót birbanta” pod kierunkiem reżysera Piotra Szczepańskiego. Tytułową rolę – w oryginale zagrał ją początkujący wówczas aktor teatralny Kazimierz Junosza-Stępowski – powierzono Jakubowi Gierszałowi.

Główną część inauguracyjnego wieczoru 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wypełni konkursowy uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones”.

Gdynia Dzieciom

Jedną z najpopularniejszych i najstarszych sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest adresowany do przedszkolaków i uczniów pierwszy klas szkół podstawowych cykl Gdynia Dzieciom. Organizuje go Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej. Program tegorocznej, szesnastej edycji obejmuje ponad 30 bajek animowanych i aż 11 filmów pełnometrażowych – zarówno tych najnowszych, jak „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta, jak i klasycznych, na przykład „Podróż za jeden uśmiech” Stanisława Jędryki. 

Pokazy dla najmłodszych widzów wypełnią sale Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Poniedziałkowa inauguracja cyklu Gdynia Dzieciom odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Plener filmowy

Już od poniedziałku, codziennie, polskie filmy oglądać można w kinie plenerowym na Placu Grunwaldzkim. Na początek: „Atak paniki” Pawła Maślony, film z Konkursu Głównego 42. FPFF. Na wieczorne seanse zaprasza Telewizja Kino Polska. Wstęp wolny.

Wystawy i instalacje

W ciągu całego Festiwalu warto przyjrzeć się plenerowym wystawom, przygotowanym przez Partnerów 44. FPFF. Jedna z instalacji Legalnej Kultury na Placu Grunwaldzkim przybliża twórczość Krzysztofa Zanussiego, tegorocznego laureata Platynowych Lwów. Kolejna jest dedykowana zmarłemu niedawno Ryszardowi Bugajskiemu. Pozostałe instalacje tematyczne poświęcone zostały szkołom filmowym w Polsce, muzyce filmowej oraz najważniejszym muzeom świata.

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do specjalnego pawilonu, który stanął obok Teatru Muzycznego, gdzie można obejrzeć zrealizowaną w technologii 3D animację „Gymnasia”. Przedsięwzięcie to uzupełnia film doświadczeniem realnego teatru i wystawy, połączonych motywami znanymi z twórczości Tadeusza Kantora.

Również na Placu Grunwaldzkim, wzdłuż ulicy Armii Krajowej, można oglądać wystawę fotograficzną „Kryształowa Gwiazda ELLE”. Prezentuje ona dotychczasowych laureatów nagradzanych na gdyńskim Festiwalu przez „ELLE”, największe na świecie pismo o modzie. 

W plenerze obok Hotelu Mercure Gdynia Centrum, jak co roku Polska Światłoczuła zaprasza do swojego światłoczułego punktu. Codziennie można w nim obejrzeć relacje z filmowych podróży po Polsce, spotkać twórców filmowych, a także wziąć udział w Malowaniu Światłem i Malowaniu w 3D w VR.

Biuro Prasowe

Dziennikarzom przypominamy o możliwości rezerwacji na wyłączność Stref Wywiadów z Twórcami, jakie przygotowało w tym roku Biuro Prasowe. 

Są to dwa osobne pomieszczenia, w Gdyńskim Centrum Filmowym, w których w komfortowych warunkach – z dala od festiwalowego zgiełku – można przeprowadzić rozmowy z twórcami filmowymi. 
Jeden pokój przeznaczony jest przede wszystkim dla dziennikarzy prasowych i radiowych, drugi – wyposażony w festiwalową scenografię – polecamy zwłaszcza ekipom TV.

Kontakt w sprawie rezerwacji: osobiście w Biurze Prasowym lub drogą mejlową (biuroprasowe@festiwalgdynia.pl)

Więcej informacji o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.festiwalgdynia.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.