Program 45. FPFF

Program 45. FPFF

Trzy konkursy, pozakonkursowe sekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące, w tym konferencje prasowe, debaty, warsztaty i koncerty – publikujemy pełny program 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w całości odbędzie się on-line. Wkrótce rusza sprzedaż akredytacji.

Na platformie VOD FPFF znajdzie się część filmów zakwalifikowanych do konkursów, co wynika z obostrzeń licencyjnych, narzuconych przez dystrybutorów organizatorom Festiwalu. Dostęp do wybranych tytułów będzie ograniczony wyłącznie do grona akredytowanych dziennikarzy.

Niektóre wydarzenia towarzyszące, adresowane do przedstawicieli branży, będą wymagały wcześniejszej rejestracji uczestników. Duża część zaplanowanych wydarzeń – spotkań, konferencji, koncertów – będzie dostępna on-line dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akredytacji. Oto szczegóły. 

Konkurs Główny

Filmy dostępne na VOD FPFF dla osób akredytowanych (branża i dziennikarze):

„Mistrz”, reż. Maciej Barczewski
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński
„Zieja”, reż. Robert Gliński

Filmy dostępne na VOD FPFF tylko dla akredytowanych dziennikarzy:

„25 lat niewinności”, reż. Jan Holoubek
„Amatorzy”, reż. Iwona Siekierzyńska
„Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski
„Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska

Ponadto dwa filmy z Konkursu Głównego są dostępne na platformach streamingowych:

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reż. Maciej Kawulski (Netflix i inne platformy)
„Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa (Player i inne platformy)


Konkurs Filmów Mikrobudżetowych

Filmy dostępne na VOD FPFF dla osób akredytowanych (branża i dziennikarze):

„Biały Potok”, reż. Michał Grzybowski
„Bóg Internetów”, reż. Joanna Satanowska
„Każdy ma swoje lato”, reż. Tomasz Jurkiewicz
„Pewnego razu w ogródkach działkowych”, reż. Rafał Bryll

Filmy dostępne na VOD FPFF tylko dla ograniczonej grupy akredytowanych dziennikarzy:

„Ćmy”, reż. Piotr Stasik
„Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel


Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Na VOD FPFF dostępny będzie komplet 27 filmów zakwalifikowanych do konkursu, podzielonych na sześć pełnometrażowych bloków filmowych.

Pełną listę filmów z trzech konkursów 45. FPFF można znaleźć na stronie Festiwalu TUTAJ.

Filmowe sekcje pozakonkursowe


Jak co roku dopełnieniem filmowego programu Festiwalu są sekcje pozakonkursowe. Wszystkie filmy z tych sekcji będą dostępne na VOD FPFF dla posiadaczy akredytacji.

Festiwal zaprezentuje wybrane filmy tegorocznych Laureatów Platynowych Lwów, nagrody za całokształt twórczości. Będą to filmy:

„Kobieta z prowincji” i krótkometrażowe „Wypracowanie”, reż. Andrzej Barański
„Komornik”, reż. Feliks Falk

Dostępne on-line będą również masterclassy z reżyserami, Andrzejem Barańskim i Feliksem Falkiem.


Czysta Klasyka, czyli prezentacja odnowionych cyfrowo wybitnych dzieł polskiej kinematografii, w tym roku obejmuje cztery filmy, a każdemu z nich będą towarzyszyć spotkania z twórcami:

„Krzyżacy”, reż. Aleksander Ford
„Ostatni etap”, reż. Wanda Jakubowska
„Personel”, reż. Krzysztof Kieślowski
„Test pilota Pirx’a”, reż. Marek Piestrak


Polonica, najstarsza obok Konkursu Głównego, filmowa sekcja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, poświęcona jest międzynarodowym produkcjom filmowym powstałym ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów. W tym roku znalazły się w niej trzy filmy:

„Aida”, reż. Jasmila Zbanic
„Niepamięć”, reż. Christos Nikou
„Sole”, reż. Carlo Sironi

Seansom będą towarzyszyć spotkania z polskimi twórcami.


Gdynia Dzieciom. Kino Młodzieżowe to miniprzegląd filmowy towarzyszący cyklowi spotkań branżowych, które odbędą się w ramach Gdynia Industry pod wspólnym hasłem „Zbliżenie na… kino młodzieżowe”. Przegląd zakończy wykład historycznofilmowy nt. zmian w polskim kinie młodzieżowym i jego renesansie w ostatnich latach. Obejmuje on cztery filmy:

„Szatan z siódmej klasy”, reż. Maria Kaniewska
„Akademia Pana Kleksa”, część pierwsza i druga, reż. Krzysztof Gradowski
„Za niebieskimi drzwiami”, reż. Mariusz Palej

Filmy z Gdyni, czyli wybrane filmy, które poprzez swoich twórców bądź bohaterów, są związane z miastem gospodarzem FPFF, to w tym roku dwa tytuły:

„Andrzej Cybulski. Bilety do szczęścia”, reż. Andrzej Mańkowski
„Wspomnienie o Maćku Kosycarzu”, reż. Aleksandra Gnys, Mateusz Gnys, Łukasz Nurkowski, Ewa Walas


Festiwal otworzy pokaz filmu Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego. Skład wszystkich trzech zespołów jurorskich zostanie ogłoszony podczas konferencji prasowej poprzedzającej 45. FPFF.


Wydarzenia towarzyszące

Wydarzenia dostępne on-line dla wszystkich zainteresowanych, bez konieczności posiadania akredytacji festiwalowej:

KONFERENCJE PRASOWE I SPOTKANIA z twórcami wszystkich filmów z trzech konkursów.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI I KRYTYKAMI po projekcjach filmowych z sekcji pozakonkursowych.

UROCZYSTE OTWARCIE, MŁODA GALA, GALA ZAMKNIĘCIA FESTIWALU. Ta ostatnia będzie programem telewizyjnym emitowanym również na antenie ogólnopolskiej TVP.

DEBATA O POLSKIM FILMIE. Dyskusja wieńcząca tegoroczną edycję Festiwalu, z udziałem jurorów, krytyków filmowych oraz przedstawicieli instytucji kultury. Próba zdiagnozowania kondycji polskiego kina i kierunków jego rozwoju w najbliższej przyszłości.

ZBLIŻENIE NA… KINO MŁODZIEŻOWE. Organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Festiwalem Kino Dzieci seria webinarów, które mają odpowiedzieć na pytania – Jakie kino dla dzieci i młodzieży chce oglądać młoda publiczność? Jak zrobić dobry film młodzieżowy, który dostanie się na festiwale? Jak dystrybuować film młodzieżowy w dobie pandemii? – a także wykład o prawach autorskich w internecie, skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceum.

PANEL: ZRÓWNOWAŻONA PRODUKCJA FILMOWA W POLSCE. Dyskusja na temat ekologicznej strony kinematografii, z udziałem reprezentantów twórców i producentów oraz regionalnych funduszy filmowych.

PIEKIEŁKO W TWOIM DOMU. Nie ma Festiwalu w Gdyni bez wizyty w klubie Piekiełko. W tym roku, podczas trzech wieczornych koncertów, muzyka popłynie prosto z Gdyni do domów wszystkich, którzy chcieliby poczuć klimat legendarnych podziemi Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

FILMOTEKA SZKOLNA. Zajęcia organizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, przeznaczone dla grup szkolnych. Wymagane zapisy.


Wydarzenia dostępne dla osób akredytowanych:

TWARZĄ W TWARZ. Spotkanie z Radosławem Śmigulskim, Dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

JEDEN NA JEDEN. Seria indywidualnych spotkań młodych filmowców i filmowczyń z doświadczonymi producentami i przedstawicielami branży filmowej. Wymagana wcześniejsza rejestracja.

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI REGIONALNYCH FUNDUSZY FILMOWYCH. Dyskusja o tym, jak ważne jest inwestowanie w kulturę filmową zwłaszcza w dobie nadciągającego kryzysu ekonomicznego. Spotkanie zamknięte dla zaproszonych uczestników.

Akredytacje

Sprzedaż akredytacji na grudniowy 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się w poniedziałek, 23 listopada 2020 roku, o godzinie 10.00 na stronie system.festiwalgdynia.pl.

Liczba akredytacji na 45. FPFF jest mocno ograniczona i decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Koszt akredytacji, obejmuącej również pakiet akredytacyjny, wynosi 100,00 złotych.

Dostęp do projekcji on-line będą mieć akredytowani dziennikarze oraz przedstawiciele branży filmowej. Więcej na ten temat TUTAJ.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.