Promocje książek na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Promocje książek na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Tradycją gdyńskiego festiwalu są spotkania z autorami książek filmowych i dyskusje z czytelnikami o teraźniejszości i przeszłości polskiego kina. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni zaprasza na promocje książek.


Środa 21.09

  • Godzina 14:00 – 15:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Galeria 

Promocja Książki – Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień – pod redakcją Stanisława Zawiślańskiego, Krystyny Zamysłowskiej

Czwartek 22.09.

 

  • Godzina 13:00 – 14:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Galeria 

Promocja Książki – Sejsmograf Duszy. Kino według Marii Kornatowskiej – pod redakcją prof. Tadeusza Szczepańskiego

Piątek 23.09.

 

  • Godzina 11:00 – 13.00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Morskie Oko 

Panel Wydawnictwa PWSFTViT i Filmoteki Narodowej o przedwojennej polskiej kinematografii: promocja książki profesora Edwarda Zajička Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939 oraz studium przypadku: eksperymenty początków kina dźwiękowego – rekonstrukcja Halki (1929/1932).

  • Godzina 13:00- 14:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Galeria 

Promocja Książki – Od Kutza do Czekaja Barbary Hollender

  • Godzina 14:30 – 15:30, Gdyńskie Centrum Filmowe, Galeria 

Promocja Książki – Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918 – 1939 Prof. Małgorzaty Radkiewicz

Sobota 24.09. 

  • Godzina 13:00 – 14:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, Galeria 

Promocja Książki – Pollywood 2. Uciekinierzy w raju Andrzeja Krakowskiego

Opisy wydawnictw

Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień

21 września odbędzie się promocja książki Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień pod redakcją Stanisława Zawiślińskiego i Krystyny Zamysłowskiej (Stowarzyszenie Filmowe Kinoart). W publikacji redaktorzy przedstawiają wybór wspomnień, poglądów i opinii o Kieślowskim oraz recepcji jego twórczości, które pojawiły się na przestrzeni 20 lat od śmierci reżysera w mediach krajowych i zagranicznych, publikacjach festiwalowych, na sympozjach itd.

Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej pod redakcją prof. Tadeusza Szczepańskiego

Tom esejów, artykułów, recenzji i wywiadów Marii Kornatowskiej (Wydawnictwo PWSFTViT w Łodzi, współwydawcą jest Muzeum Kinematografii w Łodzi). Niezwykłą wykładowczynię i postać Szkoły Filmowej wspominają w książce Krystyna Serejska-Olszer, Agnieszka Holland, Jolanta Dylewska, Annette Insdorf, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kałuża, Elżbieta Wittlin-Lipton, Tadeusz Szczepański, Lech Majewski, Sławomir Grünberg, ks. Andrzej Luter, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Kołodyński, Gabriele Iacovone, Filip Bajon, Mariusz Grzegorzek, Mitko Panov, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Królikiewicz, itd.

Panel Wydawnictwa PWSFTViT i Filmoteki Narodowej o przedwojennej polskiej kinematografii: promocja książki profesora Edwarda Zajička Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939 oraz studium przypadku: eksperymenty początków kina dźwiękowego – rekonstrukcja Halki (1929/1932).

Książka Zarys historii gospodarczej Kinematografii polskiej. Tom 1. Kinematografia wolnorynkowa w latach 1896 – 1939 profesora Edwarda Zajička (Wydawnictwo PWSFTViT w Łodzi) to rezultat wieloletnich badań autora: dzieje polskiej kinematografii od jej początku poprzez charakterystykę systemów prawnych, organizacyjnych, opis instytucji i postaci, które wpływały na kształt polskiego filmu. Książka w pierwszej wersji opublikowana została w roku 2008; obecne wydanie zostało uzupełnione oraz wzbogacone o ilustracje, fotosy, unikatowe zdjęcia ilustrujące realia przedwojennej kinematografii.

Filmoteka Narodowa natomiast przedstawi studium przypadku: projekt rekonstrukcji filmu Konstantego Meglickiego Halka. Blisko trzy lata po premierze, która odbyła się w 1929 roku, film został przemontowany, udźwiękowiony i ponownie wszedł na ekrany już jako film dźwiękowy. Film nie był znany powojennej publiczności. Dotychczas w obiegu był jedynie końcowy fragment pierwotnej, niemej wersji filmu z 1929 roku. W zbiorach Filmoteki Narodowej zachowały się także obszerne fragmenty materiałów do wersji udźwiękowionej z 1932. Dopiero technologie cyfrowe umożliwiły ich zabezpieczenie w postaci cyfrowej. Filmoteka Narodowa podjęła się także restauracji filmu – w wersji pierwotnej, niemej oraz częściowo – dźwiękowej.

Od Kutza do Czekaja Barbary Hollender

Dlaczego Kazimierz Kutz uważa, że wszystko w jego życiu spóźniło się o 20 lat? Czy Jerzy Antczak myślał o powrocie na stałe do Polski? Czego brakuje w życiu Robertowi Glińskiemu? I o czym mówił Marcin Wrona krótko przed swoją śmiercią? Po książce Od Wajdy do Komasy (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) to kolejny zbiór szkiców Barbary Hollender, który układa się w panoramę polskiego kina.

Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939 prof. Małgorzaty Radkiewicz.

Autorka we wnikliwej analizie wydobywa z archiwów głosy kobiet, które podejmowały wówczas refleksję o kinie. Reporterki, krytyczki i dziennikarki na bieżąco śledziły i komentowały przemiany w świecie filmu: kontrowersje związane z wprowadzeniem dźwięku, eksperymenty awangardowe, narodziny i upadki gwiazd ekranu, szlaki kariery reżyserów. Ich wypowiedzi układają się w wielowarstwowy, mozaikowy obraz filmowego świata oraz całej epoki, między wierszami opowiadając o kształtującym się wówczas wzorcu nowoczesnej, wyemancypowanej kobiecości. Książka ukazała się nakładem Korporacji Ha!art.

Pollywood. Tom II. Uciekinierzy w raju Andrzeja Krakowskiego

Pollywood. Tom II. Uciekinierzy w raju (Wydawnictwo Blu Bird) jest kontynuacją barwnej opowieści o pionierach przemysłu rozrywkowego – głównie filmowego – którzy sercem i pochodzeniem związani byli Polską. W pierwszym tomie autor ze swadą i humorem opowiedział m.in. historie braci Warnerów, Samuela Goldwyna, Louisa B. Meyera czy Poli Negri. Pora na kolejnych bohaterów, marzycieli, którzy urzeczywistnili swój „amerykański sen”. Historie jak z filmów! A wszystko w starannie wydanej książce z okładką nawiązującej do filmowego plakatu.