Rocznica wybuchu II wojny światowej na 44. FPFF

Rocznica wybuchu II wojny światowej na 44. FPFF

„Westerplatte”, „Lotna”, „Orzeł” – filmy Stanisława Różewicza, Andrzeja Wajdy i Leonarda Buczkowskiego będzie można zobaczyć w Gdyni podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w ten sposób odnotuje 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

(…) Tu padły pierwsze strzały II wojny światowej – te znamienne słowa otwierają „Westerplatte”, film w reżyserii Stanisława Różewicza 1967 roku. Dramat wojenny, zrealizowany na podstawie scenariusza Jana Józefa Szczepańskiego, uznawany jest przez krytyków za jeden z najwybitniejszych rodzimych filmów o wojnie.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku rozgrywa się również akcja „Lotnej”. Tytułowa Lotna to imię konia towarzyszącego szwadronowi polskich ułanów. Film Andrzeja Wajdy z 1959 roku jest adaptacją opowiadania „Lotna” Wojciecha Żukrowskiego wydanego w „Twórczości” nr 2/1945 i następnie w zbiorze opowiadań „Z kraju milczenia” w 1946 roku. Sam pisarz wystąpił w filmie, w roli żołnierza odpoczywającego w stajni, wypowiadając jedną kwestię.

Festiwalowa projekcja filmu „Orzeł” z 1958 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego poprzedzona zostanie wstępem przygotowanym przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezentacja ukaże kulisy realizacji filmu ze wskazaniem na to, na ile obraz filmowy zachowuje wierność historycznym realiom. Wykorzystane zostaną kadry z filmu, archiwalne fotografie i dokumenty. Nie zabraknie wątku muzealnego: w zbiorach Muzeum są zabytki związane z „Orłem”, między innymi szabla oficerska i bojowe odznaczenia dowódcy okrętu, Jana Grudzińskiego. Muzeum eksponuje też armaty z ORP „Sęp” – okrętu bliźniaka „Orła” – które „zagrały” w filmie.

Pokazy filmów z sekcji upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II WŚ odbędą się w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.