Rusza II edycja konkursu „Common Baltic. Short Film Contest”

Rusza II edycja konkursu „Common Baltic. Short Film Contest”

Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl, Pomorska Fundacja Filmowa, Festiwal Filmowy w Gdyni oraz Gdyńska Szkoła Filmowa po raz drugi ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 1-5 minut, które poruszają tematykę związaną właśnie z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, transformacją. Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają prawie 8 wakacyjnych tygodni, które wielu mieszkańcom tego regionu Europy kojarzą się właśnie z Bałtykiem.

Zachęcamy do wykorzystania tego czasu do refleksji nad tym, jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, nad jego tożsamością i przełożenia tego na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Polski, Norwegii, Danii lub Islandii. Zgłoszenia przesyłać można przez stronę konkursu na portalu Culture.pl do 25 sierpnia 2016 roku.

Podczas tegorocznej edycji przyznane zostaną cztery nagrody: trzech laureatów zostanie wyłonionych przez Jury; czwarta nagroda przyznana zostanie przez Internautów. Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda publiczności. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszy się konkurs, Jury dokona preselekcji – wybranych 10 filmów finałowych dostępnych będzie na portalu Culture.pl, na którym internauci będą mogli głosować na wybrany przez siebie film.

Jak pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel „Mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku.(…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot „morze śródziemne północnej Europy”. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…) Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat „Rodzinnej Europy” zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?”

W skład tegorocznego Jury wchodzą:

  • Leszek Kopeć – przewodniczący Jury – dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej
  • Michał Oleszczyk – dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni
  • Olga Wysocka – zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza
  • Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Jego ostatni film „Intruz” miał swoją premierę na 68. Festiwalu w Cannes, a 2015 r. w Gdyni otrzymał dwie najważniejsze nagrody za scenariusz i reżyserię
  • Jerzy Rados – zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej
  • Grzegorz Skorupski – ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone we wrześniu podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureaci konkursu, którzy przyjadą na Festiwal na zaproszenie organizatorów konkursu, będą mieli okazję zobaczyć najnowsze polskie filmy i uczestniczyć w pełnym programie Festiwalu. Spotkają się również z patronem konkursu Magnusem von Hornem, a także wezmą udział specjalnych w warsztatach reżyserskich.