Ruszyła budowa Gdyńskiego Centrum Filmowego

Ruszyła budowa Gdyńskiego Centrum Filmowego

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego wzięły udział władze miasta i regionu, przedstawiciele instytucji miejskich i kulturalnych, a także twórcy oraz autorzy projektu.

Dzięki Festiwalowi Filmów Fabularnych rozpoczęła się miłość do kina, miłość o wielu twarzach. Dzięki twórcom rodziły się nowe pomysły: warsztaty filmowe, a następnie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ukształtowało się tu nowe środowisko filmowe – zaznaczył podczas uroczystości prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Było to możliwe dzięki ludziom, którzy do tego łańcuszka dodawali nowe pomysły. To miejsce będzie przez cały rok wizytówką polskiego i światowego kina.

fotDorotaNelke003.jpg fotDorotaNelke011.jpg 

Gdyńskie Centrum Filmowe jest projektem realizowanym przez Forum Kultury w Gdyni przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Budynek, zaprojektowany przez pracownię Arch Deco i wznoszony przez Budimex, stanie na Placu Grunwaldzkim. Umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego, Plaży Miejskiej, Muzeum Miasta Gdyni i planowanego Forum Morskiego, wedle koncepcji Fundacji i władz samorządowych ma stać się nowym, kulturalnym centrum miasta.

Centralna lokalizacja i nowoczesna infrastruktura umożliwiają Gdyńskiemu Centrum Filmowemu realizację programu, którego celem jest poszerzenie oferty edukacyjnej, kulturalnej i artystycznej miasta Gdyni – prowadzący uroczystość Maciej Orłoś odczytał informacje zawarte w akcie erekcyjnym, który wraz ze świadectwem działalności Pomorskiej Fundacji Filmowej, Gdyńskiej Szkoły Filmowej i miasta, został umieszony w kamieniu węgielnym

Jak zapowiedział Leszek Kopeć, prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej i Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni – szybkie tempo prac budowlanych daje realne szanse na to, że już przyszły, jubileuszowy, 40. Festiwal Filmowy poszerzy się o nową, niezbędną dziś powierzchnię z salami kinowymi, klubem i miejscem spotkań twórców i publiczności.

fotDorotaNelke012.jpg dyrektor festiwalu (2).jpg

Wizja ta wspólna jest nam wszystkim. Będzie to miejsce szkoły, a więc twórczej pracy, Festiwalu, kina studyjnego, spotkań twórców z młodą widownią. To tu odbywać się będą konkursy wiedzy o filmie, na których spotykać się będą młodzi filmoznawcy – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Dziękuję, panie prezydencie, za to, że tak konsekwentnie wspiera pan polską kinematografię.

Pod aktem erekcyjnym podpisali się założyciele, władze miasta, a także twórcy. Swój podpis złożyli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, dyrektor Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni, autor projektu Zbigniew Reszka, reżyserzy i wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Jacek Bławut, Robert Gliński, Piotr Mikucki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Jerzy Rados, Irena Siedlar; Andrzej Jasiewicz z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierz Niderhaus, aktorki: Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Dorota Kolak i Danuta Stenka.

Otwarcie Centrum planowane jest na drugą połowę 2015 roku. Budynek GCF jest jednym z Projektów Miejskich, sfinansowanych ze środków Inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Zdjęcia autorstwa Doroty Nelke.