Sobota, 22 września 2018 roku, na 43.FPFF

Sobota, 22 września 2018 roku, na 43.FPFF

Ostatni dzień 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to oczywiście najważniejsze pytanie: kto dostanie Złote Lwy?

W oczekiwaniu na werdykt nadal można oglądać wszystkie filmy z Konkursu Głównego. Na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego i Multikina na sobotę zaplanowano seanse tytułów: „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, „Autsajder” Adama Sikory, Dziura w głowie” Piotra Subbotko, „Eter” Krzysztofa Zanussiego,Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, Kamerdyner” Filipa Bajon a, Kler” Wojciecha Smarzowskiego, Krew Boga” Bartosza Konopki, Pewnego razu w listopadzie…” Andrzeja Jakimowskiego, Twarz” Małgorzaty Szumowskiej,Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Wilkołak” Adriana Panka, Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej, Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

W sobotnim programie Konsulatu Kultury jest połowa stawki filmów z Konkursu Inne Spojrzenie: „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, „Monument” Jagody Szelc, „Nie zostawiaj mnie” Grzegorza Lewandowskiego i „Okna, okna” Wojciecha Solarza.

Pokaz Specjalny In Memoriam w sobotę o godzinie 11.30 w sali Goplana GCF to powrót do filmu „Samson” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W ten sposób wspomnimy dwoje aktorów, którzy odeszli od nas niespełna rok temu, Alinę Janowską i Władysława Kowalskiego.

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, największej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu, rozpocznie się w południe w Hotelu Mercure Gdynia Centrum. Spotkanie przebiegnie pod hasłem „Fokus na prawo”, a w dyskusji poruszone będą tematy: Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, projekt Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej oraz europejska reforma prawa autorskiego.

Sobota tmoże być idealnym dniem, by przyjrzeć się wystawom na Festiwalu. „Andrzej Pągowski prezentuje artystyczny plakat filmowy”, „Rafał Placek: Portrety reżyserów i aktorów”, a także dwie ekspozycje Narodowego Centrum Kultury Filmowej – „Kino Kresów” i „Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego” – wszystko to można zobaczyć we foyer Teatru Muzycznego. Na wystawę pod tytułem „Filmobcy. Marzec 68”, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni do 23 września. Jeszcze dłużej, bo do 27 września, trwa wystawa fotografii Andrzeja Jaroszewicza „Lubię fotografować” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Do Galerii GCF warto wybrać się również na spotkanie z książką. O godzinie 15.00 o książce pod tytułem „Scenariusz filmu Trick wraz z opisem jego genezy” opowie Michał J. Zabłocki, producent filmowy i scenarzysta.

Czerwony Dywan, uroczystość wyczekiwana przez gości Festiwalu i mieszkańców Trójmiasta, rozpocznie się o godzinie 17.15. Drogą z Hotelu Mercure Gdynia Centrum do Teatru Muzycznego przejdą ekipy wszystkich filmów konkursowych, jurorzy, przedstawiciele organizatorów, partnerów Festiwalu.

Gala Zamknięcia 43. Festiwalu Polskich filmów Fabularnych rozpocznie się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego o godzinie 19.00. Poznamy laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz Złotego Pazura w Konkursie Inne Spojrzenie. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze Jerzy Skolimowski. Na Galę Zamknięcia obowiązują zaproszenia. Przebieg Gali zamknięcia będzie można śledzić również w telewizji, w TVP Kultura, z niewielkim poślizgiem, bo od godziny 19.30. Retransmisję zaplanowano również w TVP2 o północy.

Filmowo w sobotni wieczór będzie również obok Teatru Muzycznego, gdzie na Placu Grunwaldzkim o godzinie 20.00 rozpocznie się ostatni seans plenerowy tegorocznego Festiwalu. Ostatni, ale wyjątkowy, bo obejmujący aż trzygodzinny blok filmów krótkometrażowych. Zobaczymy „Kino Młodych”, czyli wybrane głośne krótkie metraże ostatnich lat. W programie jest film Konkursu Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, czyli „Nic nowego pod słońcem” w reżyserii Damiana Kocura. Widownia zgromadzona na Placu Grunwaldzkim w Gdyni będzie mogła również obejrzeć „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, nagrodzony w Cannes i doceniony również przed rokiem w Gdyni.

Sobotni plener filmowy to również okazja, by zobaczyć wybrane krótkie metraże, doceniane na festiwalach w Polsce i za granicą, wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową. Będą to filmy: Dzień babci” (2015) w reżyserii Miłosza Sakowskiego, „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy oraz „Pola” Edyty Rembały. Szkoła Wajdy zaprezentuje natomiast dwa dokumenty: nominowany do Oscara film Anety Kopacz „Joanna” oraz „Supejednostkę” Teresy Czepiec. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp będzie wolny.

Przypominamy, że do 9 października 2018 roku można wziąć udział w internetowym Badaniu Publiczności Festiwalowej. Jego wyniki pomogą nam w pracy nad kolejnymi edycjami Festiwalu. Link do ankiety dostępny jest na stronie www.festiwalgdynia.pl (również w wersji mobilnej), w systemie rezerwacji on line, na Facebooku i Instagramie. Najciekawsze odpowiedzi na pytanie konkursowe znajdujące się na końcu ankiety zostaną nagrodzone karnetami oraz akredytacjami na 44. FPFF w Gdyni. Szczegółowe informacje o filmach i wydarzeniach festiwalowych są dostępne na stronie www.festiwalgdynia.pl w sekcji: PROGRAM.