Sobota, 23 września. Ostatni dzień 42. FPFF

Sobota, 23 września. Ostatni dzień 42. FPFF

Zanim poznamy werdykt jurorów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, można jeszcze nadrobić filmowe zaległości. W salach Multikina, na Nowej Scenie Teatru Muzycznego oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym na sobotę, 23 września 2017 roku, zaplanowano projekcje wszystkich 17 filmów z Konkursu Głównego.

„Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”

Janusza Majewskiego, laureata Platynowych Lwów z 2016 roku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki książce Zofii Turowskiej pt. „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”, pierwszej biografii reżysera, można bliżej poznać artystę, który podkreśla swoje przywiązanie do kina, nazywając je jedną z najlepszych rzeczy, jakie go spotkały w życiu. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z Januszem Majewskim i autorką książki, Zofią Turowską, zapraszamy na spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 12.00 w Galerii/Księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego. Rozmowę poprowadzi Paweł Huelle. Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują rezerwacje miejsc.

Wielka Gala 42. FPFF

Uroczystość Czerwonego Dywanu rozpocznie się o godzinie 18.00, a godzinę później – na Dużej Scenie Teatru Muzycznego – Gala 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Wręczone zostaną nagrody przyznane przez Jury Konkursu Głównego i Jury Konkursu Inne Spojrzenie oraz Nagroda Publiczności. Platynowe Lwy za artystyczne osiągnięcia życia odbierze reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, Jerzy Gruza. Na Galę obowiązują zaproszenia. Wszystkich, którym nie uda się obejrzeć uroczystego wieczoru z teatralnej widowni, zachęcamy do śledzenia retransmisji telewizyjnej realizowanej przez Telewizję Polską o godzinie 22.20 na antenie TVP2.

Wystawy na Festiwalu

To już ostatni moment, by obejrzeć większość z towarzyszących Festiwalowi wystaw. Są to „Portrety reżyserów” Rafała Placka oraz wystawa fotograficzna „Bogdan Dziworski f/5.6”, prezentowane we foyer Teatru Muzycznego. Wystawę „Krzysztof Ptak: fotografie” można oglądać we foyer Nowej Sceny Teatru Muzycznego. W Parku Rady Europy można odwiedzić stanowisko „Grupy filmowej Walkiria” i obejrzeć wystawę Magazynu ELLE „Narodziny gwiazd”. Warto również przejść się Placem Grunwaldzkim, aby zobaczyć przygotowaną przez IPN wystawę „Kino i teatr pod okupacją” oraz łódzką prezentację pt. „Miasto kultury, miasto filmu” czy skorzystać ze stanowisk Legalnej Kultury. Dwie wystawy pozostają w Gdyni dłużej, bo do końca września: „Andrzej Pągowski: plakaty filmowe” w Muzeum Miasta Gdyni oraz „Jerzy Kawalerowicz: w 10 rocznicę śmierci” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Nagroda główna w konkursie „Filmowo na Bank” wręczona

Finał Konkursu „Filmowo na Bank”, zorganizowanego przez PKO Bank Polski dla dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, odbył się w Muzeum Miasta Gdyni. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu inspirowanego hasłem „Filmowo na bank”. Wybrane prace stały się inspiracją dla Andrzeja Pągowskiego, który na ich podstawie stworzył autorską wersję plakatu. Następnie prace artysty oraz dzieci umieszczono na leżakach, które eksponowano podczas Festiwalu. Leżaki z autografami gwiazd Festiwalu Bank przekaże na aukcję charytatywną. Zwyciężczyni konkursu, Ania Grubba, przyjechała na uroczystość razem z opiekunami, koleżankami i kolegami z Domu Dziecka na Wzgórzu w Gdańsku. – Bardzo prosto i plakatowo Ania ujęła Bank, który dużo serca wkłada po to, żeby pomóc filmowi – mówił Andrzej Pągowski o zwycięskiej pracy. Co było inspiracją dla laureatki? Ania odpowiedziała, że podczas wizyty w Banku zobaczyła plakat promujący akcję „PKO Bank Polski Biegajmy Razem”, który bardzo jej się spodobał. Zdjęcia z finału konkursu: KLIKNIJ.

„Bystre oko”? Konkurs dla kinomaniaków

Nikodem Dyzma obejmujący stanowisko prezesa Banku Zbożowego, Henryk Kwinto włamujący się do banku i otwierający sejf „na słuch”, Ryszard Ochódzki wypłacający pieniądze w londyńskim banku… Jest wiele filmowych scen rozgrywających się w banku. Kończący się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to dobry moment, aby przypomnieć sobie polskie filmy i wziąć udział w konkursie „Bystre oko”. Wystarczy wysłać tytuł filmu, w którym pojawił się PKO Bank Polski, oraz odpowiedzieć na pytanie – „Który z polskich filmów uważasz za produkcję wszechczasów i dlaczego?” – do 30 września 2017 roku na adres: bankomania@pkobp.pl. Wygrać można… maszynę do popcornu Ariete 2954. Regulamin: KLIKNIJ.