Spotkania branżowe na 44. FPFF

Spotkania branżowe na 44. FPFF

Na serię spotkań branżowych środowiska filmowego pod wspólnym szyldem Gdynia Industry zapraszamy w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych już po raz czwarty. Panele dyskusyjne i prezentacje – przeznaczone dla twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych – będą się odbywać od 18 do 20 września 2019 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

Organizatorem Gdynia Industry jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który wniósł w tym roku największy wkład w organizację tej sekcji. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz inicjatywa Kobiety Filmu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na www.festiwalgdynia.pl. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o poszczególnych panelach tematycznych i spotkaniach.

KINO WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Czy wirtualna rzeczywistość to realne zagrożenie dla kina? A może VR i AR to naturalny krok w rozwoju filmu, niczym dźwięk po erze kina niemego? Panel to okazja do dyskusji o przyszłości, która niespodziewanie stała się teraźniejszością, chociaż niektórym trudno się z tym pogodzić.

Goście: Marcin Marczyk (ekspert CVR, Fundacja Pełne Zanurzenie), Jacek Nagłowski (reżyser/producent CVR, VR/AR VN LAB przy PWSFTviT), Marcin Łunkiewicz (producent CVR, sieć kin VR by mimo.ooo)


FENOMEN RUCHU STUDYJNEGO. 60-LECIE KIN STUDYJNYCH

Czym były kina studyjne 60 lat temu, a jaką rolę pełnią dziś? Jak pogodzić ambitny repertuar z wymogami rynku? Zapraszamy na dyskusję o fenomenie Ruchu Studyjnego oraz funkcji, zadaniach i szansach rozwojowych kin studyjnych na polskim rynku kinowym i w systemie upowszechniania kultury filmowej.

Goście: Monika Piętas-Kurek (Kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji, PISF), Andrzej Goleniewski (Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych), Maciej Gil (Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison), Piotr Zakens (Kino Rialto Poznań)


GILDIA REŻYSERÓW POLSKICH. KONFERENCJA PRASOWA

Gildia Reżyserów Polskich przedstawi projekt reformy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zaprasza środowisko filmowe do aktywnego udziału w dyskusji na temat przyszłości Festiwalu.


BOXOFFICE. NOWELIZACJA USTAWY O KINEMATOGRAFII W ZAKRESIE RAPORTOWANIA WIDOWNI

Nowelizacja ustawy o kinematografii nałożyła na podmioty prowadzące kina obowiązek raportowania dziennych danych dotyczących liczby widzów, sprzedanych biletów i przychodów z tego tytułu. Czy nowy boxoffice stanie się punktem odniesienia dla wszystkich podmiotów biorących udział w procesie produkcji, dystrybucji i wyświetlania filmów? Jakie rozwiązania stosuje się w innych krajach? Do panelu zaproszono reprezentantów różnych środowisk, co pozwoli zaprezentować pełne spectrum opinii.

Goście: Stanisław Wojtera (Kierownik Działu Rozwoju, PISF), Mariusz Łukomski (Monolith Films), Magdalena Lewicka (Multikino SA), Andrzej Goleniewski (Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych)


CZY REŻYSERIA FILMÓW DLA DZIECI TO OBCIACH?

Zapraszamy na debatę z twórcami filmów dla młodych widzów. Sprawdzimy, jak to wpłynęło na ich karierę, jak postrzega ich rynek i czy po zrobieniu takiego filmu łatwiej czy trudniej jest zrobić film dla dorosłych widzów. Szczególnie zapraszamy studentów i absolwentów szkół filmowych, którzy się boją, że to jest obciach.

Goście: Mariusz Palej, Małgorzata Domin. Prowadzenie: Artur Wyrzykowski,


NESPRESSO TALENTS

Międzynarodowy konkurs filmowy Nespresso Talents ma wyłaniać talenty filmowe z całego świata. Projekt skierowany jest przede wszystkim do studentów szkół filmowych i młodych twórców, którzy chcą opowiedzieć niezwykłe historie. Program panelu obejmuje projekcję wybranych filmów krótkometrażowych, które znalazły się w finale konkursu Nespresso Talents i były prezentowane podczas gali na Festiwalu Filmowym w Cannes. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski.


ŚNIADANIE PRODUCENCKIE

Sekcja Młodych Producentów działająca przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych zaprasza na spotkanie networkingowe twórczynie i twórców filmowych podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


PRZEGLĄD ŚWIATOWYCH DOKONAŃ KINA VR

Stając w jednym szeregu z najważniejszymi festiwalami filmowymi świata, po raz pierwszy na Festiwalu w Gdyni zapraszamy na przegląd światowych dokonań w dziedzinie kina VR (Cinematic VR). Zaprezentowane zostaną filmy: „Conscious Existence” (10′), „Ghost in The Shell VR” (16′), „Micro Giants” (6′), „My Africa” (10′), „Under The Canopy” (10′), „Isle Of Dead” (7′), „Kinoscope” (11′)


PREZENTACJA: NATIONAL FILM BOARD OF CANADA

The National Film Board of Canada to kanadyjska organizacja publiczna zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów oraz mediów cyfrowych. NFB produkuje, koprodukuje i dystrybuuje filmy dokumentalne, dokumenty interaktywne oraz filmy animowane i VR. Za swoje produkcje zdobyła dotąd 12 Oscarów i 74 nominacje do tej nagrody, najwięcej spośród producentów filmowych poza Hollywood. Prezentację podczas 44. FPFF poprowadzi Rob McLaughlin – dziennikarz i producent mediów cyfrowych, a od 2016 roku Executive Producer w studiach cyfrowych National Film Board of Canada w Vancouver, a w latach 2008-2011 Director of Digital Content and Strategy w NFB. The National Film Board of Canada jest koproducentem projektu VR-owego „Gymnasia”, prezentowanego w ramach 44.FPFF.


DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ. PREZENTACJA PLATFORMY TVN DISCOVERY TALENTS

TVN Discovery Talents to platforma stworzona, by zaprosić do współpracy doświadczonych scenarzystów, ale także debiutantów, którzy nie mieli jeszcze szansy spróbować swoich sił w branży. Projekt związany z działem Produkcji Fabularnej TVN został uruchomiony w lipcu 2019, poszukując pomysłów w czterech kategoriach: serial kostiumowy, serial medyczny, serial komediowo-kryminalny i serial obyczajowo-komediowy.

Goście: Anna Waśniewska-Gill (producentka), Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz (szefowa zespołu kreacji TVN), Monika Trzósło (przedstawicielka platformy).

TVN Discovery Talents zaprasza też na warsztat „Writers room – czyli jak dziś powstają scenariusze”. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@tvndiscoverytalents.pl.


PROGRAMY OPERACYJNE PISF NA ROK 2020 I STRATEGIA NA LATA 2020-2023

Panel poświęcony kondycji rodzimej kinematografii oraz narzędziom instytucjonalnej regulacji branży filmowej. Eksperci podejmą debatę na temat wyzwań polskiej kinematografii i roli Polskiego Instytutu Sztuki Fielmowej w kształtowaniu rynku. Omówiona zostanie kwestia szans i zagrożeń dla rynku filmowego w Polsce oraz tego jak rokują one na przyszłość. Przedstawimy również założenia Programów Operacyjnych na rok 2020.

Goście: Radosław Śmigulski (Dyrektor PISF), Małgorzata Szczepkowska-Kalemba (Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych, PISF), Monika Piętas-Kurek (Kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji, PISF), Maria Gradowska-Tomow (Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, PISF), Marta Galińska (Radca prawny, PISF)


POWRÓT BIRBANTA. DYSKUSJA O FILMIE

W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji biopleografu, będącego – tak jak kinematograf – jednocześnie kamerą i projektorem, wynalazku Kazimierza Prószyńskiego, o którym o którym Louis Lumière miał powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”. Po zakończeniu pracy nad urządzeniem zespół NCKF przystąpił do realizacji kolejnego etapu rekonstrukcji: odtworzenia „Powrotu birbanta” z 1902 roku.

Goście: Janusz Król (rekonstruktor), Piotr Szczepański (reżyserr), Rafał Syska (dyrektor NCKF), Piotr Kulesza (Kierownikiem Działu Wystaw i Zbiorów). Prowadzenie: Anna Wróblewska


PREZENTACJA: CLYDE HENRY PRODUCTIONS

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami kanadyjskiego studia animacji Clyde Henry Productions, które współtworzą Maciej Szczerbowski i Chris Lavis – twórcy animowanego projektu VR-owego pt. „Gymnasia”, który jest prezentowany na 44.FPFF. Duet reżyserski stworzył również film „Madame Tutli-Putli”, który w 2007 roku otrzymał nominację do Oscara. W czasie spotkania, które poprowadzi Grzegorz Skorupski (Instytut Adama Mickiewicza) obecna będzie również Brigitte Henry z Clyde Henry Productions. W drugiej części spotkania przewidziano sesję Q&A.


EFEKTY SPECJALNE, CZYLI „NAPRAWIMY TO W POSTPRODUKCJI”

Tematem warsztatu / panelu jest być szeroko rozumiana postprodukcja i efekty specjalne. Jak przygotować się do tego etapu pracy nad filmem? Czy warto zacząć przygotowania już na etapie zdjęć, a może dużo wcześniej? Jak drobne zmiany w realizacji mogą zmniejszyć koszty postprodukcji? Czy trzeba mieć budżet „Gwiezdnych wojen”, aby uwzględnić w produkcji efekty specjalne? Panel poprowadzą eksperci Chimney Poland, opierając się na przykładach polskich i zagranicznych produkcji.


ZMIANY TECHNOLOGICZNE A PRZYSZŁOŚĆ KINEMATOGRAFII
PLATFORMY STREAMINGOWE I NOWE TRENDY NA RYNKU

Gdzie będziemy oglądać filmy za 10 lat? Czy premiery filmów przeniosą się z sal kinowych na ekrany naszych komputerów? Jak będzie wyglądała kinematografia przyszłej dekady i czy jest przygotowana do wyzwań przed nią stawianych? W trakcie panelu zastanowimy się jak zmiany technologiczne i nowe pola eksploatacji oddziaływają na przyszłość kinematografii.

Goście: Radosław Śmigulski (Dyrektor PISF), Leszek Bodzak (Aurum Film), Piotr Ochalski (TVN Player)


WSPARCIE PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ, CZYLI CO ZNIECHĘCA DO „ZACHĘT”?

Panel poświęcony najczęściej występującym problemom związanym z procedurą aplikacji o wsparcie produkcji audiowizualnej. Zaprezentowane zostaną najważniejsze zasady dotyczące ubiegania się o dofinansowanie. Uczestniczy przeanalizują też wzorcowy wniosek.

Goście: Małgorzata Szczepkowska-Kalemba (Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych, PISF), Małgorzata Gąska (Główna Księgowa PISF), Marta Galińska (Radca prawny, PISF)


KOBIETY FILMU: 2020 NADCHODZI

Rok temu podczas FPFF odbyła się międzynarodowa konferencja „Kobiety Filmu 50/50 w 2020”, której zwieńczeniem było podpisanie pierwszej krajowej deklaracji o równym udziale kobiet i mężczyzn w gremiach decyzyjnych festiwalu. Tegoroczna debata przedstawicielek i przedstawicieli branży filmowej ma służyć przede przybliżeniu kwestii równouprawnienia i parytetów oraz wyjaśnienie wszystkim nieporozumień, które pokutują w środowisku.

Goście: Hanna Margolis, Michał Prondzyński


TWARZĄ W TWARZ

Radosław Śmigulski, Dyrektor PISF, zaprasza uczestników 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach oraz potencjale rodzimej kinematografii. Spotkanie z Dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będzie drugą odsłoną cyklu „Twarzą w Twarz” zapoczątkowanego w Gdyni przed rokiem. W debacie może wziąć udział każdy uczestnik Festiwalu posiadający akredytację branżową lub medialną.


FORUM STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH

Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich, największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu, są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. Tym razem spotkanie filmowców odbędzie się pod hasłem „Nasz Festiwal” i poświęcone będzie propozycjom zmian w funkcjonowaniu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zapraszamy do przedstawienia własnych pomysłów, dotyczących takich kluczowych kwestii jak: długość trwania Festiwalu, liczba filmów w Konkursie Głównym i sposób ich wyboru czy źródła finansowania Festiwalu.


44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorzy: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury.

Sponsorem Głównym 44. FPFF jest PKO Bank Polski.

Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz.

Partnerzy Główni: PKP Intercity, Dr Irena Eris, Nespresso, Gdyńskie Centrum Kultury.

Ogólnopolscy Patroni Medialni: Telewizja Polska, Radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Miesięcznik Kino, Filmweb, Onet, ELLE, Gala, Super Express.

Lokalni Patroni Medialni: Telewizja Gdańsk, Radio Gdańska, Dziennik Bałtycki, Rzeczpospolita. Życie Regionów, Trojmiasto.pl. Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl.