Środa na 44. FPFF

Środa na 44. FPFF

Trzeci dzień Festiwalu to pierwsze pokazy w ramach Konkursu Filmów Krótkometrażowych. W środę, 18 września 2019 roku, na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się też trzydniowy cykl spotkań branżowych Gdynia Industry.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Do KFK na 44. FPFF zakwalifikowało się aż 27 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz licznych producentów, w tym w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Każdy z nich zostanie zaprezentowany podczas Festiwalu dwukrotnie. Pokazy bloków konkursowych, których jest łącznie sześć, odbywają się na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni. Trzem pierwszym z nich będą towarzyszyć spotkania z twórcami prezentowanych filmów.

Konkurs Główny i Panorama Kina Polskiego

„Interior” Marka Lechkiego, „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej (debiut), „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, „Pan T.” Marcina Krzyształowicza – twórców tych filmów z Konkursu Głównego 44. FPFF w środę czekają uroczyste pokazy w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Przed dziennikarzami również jest intensywny program środowych pokazów prasowych, połączonych z konferencjami prasowymi w Gdyńskim Centrum Filmowym. Start już o godzinie 8.00 filmem „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego. W planie dnia są następnie: „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, „Supernova” Bartosza Kruhlika i „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej. Wszystkie konferencje prasowe są transmitowane on line na kanale Festiwalu na YouTube.

W środę można też zobaczyć filmy z pozakonkursowej Panoramy Kina Polskiego: „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, „Na bank się uda” Szymona Jakubowskiego, „Całe szczęście” Tomasza Koneckiego i inne.

Czysta Klasyka. In Memoriam

Gościem wspomnieniowego pokazu głośnego filmu „Przesłuchanie”, dedykowanego pamięci Ryszarda Bugajskiego, ma być w środę odtwórczyni głównej roli, Krystyna Janda. Seans rozpocznie się o 13.00 w sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym. W tym samy miejscu o 18.00 będzie się można spotkać z Olgierdem Łukaszewiczem, aktorem z filmu „Sól ziemi czarnej”. Ten pokaz ma upamiętnić zarówno postać reżyseria, Kazimierza Kutza, jak i autora zdjęć, Wiesława Zdorta.

Tuż obok, w sali Morskie Oko, zaprezentowane zostaną filmy: „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, ze zdjęciami Jerzego Wójcika, oraz „Zapis zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego (film przed rekonstrukcją cyfrową).

Polonica

W środowym filmowym rozkładzie jazdy są też dwie kolejne pozycje z sekcji Polonica. Pierwszy z nich to znana już z kin studyjnych „Ayka” (Chiny, Polska, Niemcy, Rosja, Kazachstan 2018), reżyseria: Sergei Dvortsevoy, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej i charakteryzacją Tomasza Matraszka. Producentką tego filmu jest Anna Wydra.

Druga propozycja to „Kiedy padają drzewa” (Ukraina, Polska, Macedonia 2018) Marysi Nikitiuk, film wyprodukowany przez Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik, Violettę Kamińską. Autorami zdjęć są Michał Englert i Mateusz Wichłacz, a za montaż odpowiada Milenia Fiedler. Te i inne filmy prezentowane w sekcji Polonica zostały współfinansowane przez PISF.

Filmy Laureata Platynowych Lwów

Dwa mniej znane filmy Krzysztofa Zanussiego z lat 70. ubiegłego wieku można w środę zobaczyć w sali Muzeum Marynarki Wojennej. O godzinie 11.00 zaprezentowane zostaną „Góry o zmierzchu” i „Za ścianą”. Ich reżyser już w sobotę odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych

Z okazji jubileuszu WFO zapraszamy na wyjątkowy pokaz w Muzeum Marynarki Wojennej w środę, o godzinie 15.30. Na jego program składają się wybrane filmy krótkometrażowe, między innymi Mężczyźni” (1969) Grzegorza Królikiewicza, Dziewcę z ciortem” (1975) Piotra Szulkina, Pięciobój nowoczesny”(1975) Bogdana Dziworskiego.

Drugi seans jubileuszowy WFO zaplanowano na piątek, 20 września, kiedy pokazane zostaną wybrane filmy Włodzimierza Puchalskiego, prekursora polskiego filmu przyrodniczego, w 110-lecie jego urodzin.

KFF na fali

W środę można obejrzeć norweski muzyczny dokument „Była sobie Aurora” (reżyseria: Stian Servoss, Benjamin Langeland), nagrodzony Złotym Hejnałem w Międzynarodowym Konkursie DocFilmMusic 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Kolejny tytuł w sekcji „KFF na fali” to uhonorowany Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim dokument „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego.

Rezerwacja miejsc na seansach

Przypominamy, że wszystkich posiadaczy akredytacji i karnetów obowiązuje rezerwacja on line miejsc na widowni. Codziennie już na pół godziny przed pierwszym seansem, czyli od 7.30, można rezerwować miejsca na dany dzień i dzień następny. W środę robimy zatem rezerwacje na seanse środowe i czwartkowe.

Aby zarezerwować miejsce, należy wejść na stronę www.system.festiwalgdynia.pl i zalogować się na swoje konto. Od tego roku to samo można zrobić również za pomocą darmowej festiwalowej aplikacji, dostępnej do pobrania w Google Play i Sklepie Play. Aplikacja jest przeznaczona dla posiadaczy akredytacji i karnetów.

W przypadku zmiany planów i rezygnacji z wybranego wcześniej seansu prosimy o zwolnienie rezerwacji w systemie, do 15 minut przed seansem. W przeciwnym razie naliczone zostaną cztery punkty karne. Jeden punkt odpowiada jednemu filmowi, który można obejrzeć podczas Festiwalu.

Plener filmowy

Laureat Nagrody Specjalnej 43. FPFF, film „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, to środowa propozycja kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim. Jeśli pogoda pozwoli, na seans o godzinie 20.00 zaprasza Telewizja Kino Polska. Wstęp wolny.

Gdynia Industry

W Hotelu Mercure Gdynia Centrum rozpoczyna się w środę cykl spotkań branżowych pod wspólnym szyldem Gdynia Industry. Panele dyskusyjne i prezentacje są przeznacz one dla twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych.

W środowym programie są następujące tematy: kino wirtualnej rzeczywistości, fenomen ruchu studyjnego w 60-lecie kin studyjnych, nowelizacja ustawy o kinematografii w zakresie raportowania widowni, reżyseria filmów dla dzieci, międzynarodowy konkurs filmowy Nespresso Talents. Na konferencję prasową zaprasza Gildia Reżyserów Polskich.

Organizatorem Gdynia Industry jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który wniósł w tym roku największy wkład w organizację tej sekcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Promocje książek

Z autorami kolejnych dwóch książek o kinie można się spotkać w środę w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na godzinę 15.00 zaplanowano spotkanie poświęcone pozycji „Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce” Tomasza Kożuchowskiego, Iwony Morozow i Romana Sawki, a na 16.30 – promocję książki „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą” Barbary Gruszki-Zych.

Zapraszamy też do CH Riviera, gdzie na Scenie Riviera z czytelnikami spotka się o godzinie 19.00 Aleksandra Szarłat, autorka książki „Żuławski. Szaman”.

Z przyczyn niezależnych od Festiwalu niestety nie odbędzie się, również planowane na środę, spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim, autorem książki „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie”.

Festiwalowy autobus

Codziennie spod Teatru Muzycznego można się dostać do kina Helios w CH Riviera – lub z niego wrócić – bezpłatną linią autobusową. Wystarczy okazać akredytację, karnet lub bilet na festiwalowy seans. Autobus kursuje co 30 minut (odjazd z Placu Grunwaldzkiego) w godzinach 9.00-14.00 i 21.00-23.00 oraz co 20 minut w godzinach 14.00-21.00


Trasa przejazdu przebiega ulicą Władysława IV. W drodze można też wsiąść lub wysiąść na jednym przystanku pośrednim, skąd jest blisko do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Zaplanowaliśmy także dodatkowe kursy poranne i wieczorne na trasie obejmującej wybrane hotele w Gdyni i Sopocie. Szczegółowy rozkład jazdy festiwalowego autobusu jest dostępny na stronie Festiwalu: TUTAJ.

Więcej informacji o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.festiwalgdynia.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.