„Strefa nagości” Urszuli Antoniak premierowo na 39. FFG

„Strefa nagości” Urszuli Antoniak premierowo na 39. FFG

Podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się pierwszy w Polsce, uroczysty pokaz najnowszego filmu Urszuli Antoniak „Strefa nagości”. Jego autorka uznawana jest za jedną z najciekawszych osobowości współczesnego kina europejskiego. Polskim producentem filmu jest Apple Film Production. 

Projekcja odbędzie się w piątek, 19 września 2014 roku o godz. 18.00. Po filmie odbędzie się spotkanie z Urszulą Antoniak i montażystką Milenią Fiedler, prowadzone przez Sebastiana Smolińskiego.

Pierwszy film Antoniak, uznawanej za jedną z najciekawszych osobowości współczesnego kina europejskiego, „Nic osobistego” (2009), zdobył nagrody na festiwalu w Locarno i był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Następny, „Code Blue” (2011) był pokazywany podczas na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

„Strefa nagości” przedstawia pierwszą miłość pomiędzy dwiema 15-letnimi dziewczynami, z których jedna jest Holenderką, druga muzułmanką. Ich dyskurs miłosny odbywa się bez słów, w spojrzeniach i gestach. 


Miłość nie rozwija się jak opowieść. Znamy tylko jej pierwszy i ostatni rozdział. Miłość zaczyna się od miłości, a kończy naszym aktem pogodzenia się z jej stratą. To co jest pomiędzy to czułość i okrucieństwo, czekanie i zaspokojenie, ekstaza i rozczarowanie – mówi reżyserka o swoim filmie.

W rolach głównych występują dwie debiutantki: Sammy Boonstra i Imaan Hammam. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Jr, nagrodzony już m.in. na festiwalu Camerimage i nominowany do Orła, nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

Sammy Boonstra i Imaan Hamman występujące w „Strefie nagości” nie są aktorkami, ale jak określiłby to Bresson, „modelami wziętymi z życia”. Imaan od czasu ukończenia filmu zrobiła ogromną karierę jako modelka. Jej zdjęcia pojawiły się w amerykańskim i włoskim „Vogue”. „Strefa nagości” to dość niezwykłe połączenie holenderskiej i polskiej ekipy. Miałam okazję po raz pierwszy pracować z polskim autorem zdjęć – Piotrem Sobocińskim, montażystką – Milenią Fiedler oraz polskimi reżyserami dźwięku – Tomkiem Duksztą i Maciejem Pawłowskim. Również postprodukcja obrazu została wykonana w Polsce, w DIFactory. Artystycznie było to fascynujące doświadczenie – mówi Antoniak.

„Strefa nagości” to polsko-holenderska koprodukcja Apple Film Production i Topkapi Films. Film powstał w koprodukcji z Canal+ przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Holenderskiego Funduszu Filmowego. Zdjęcia były realizowane w Holandii i Polsce, w Warszawie i Krakowie, przy wsparciu Krakowskiego Funduszu Filmowego.

Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, podkreśla, że osobiście zadbał o możliwość pokazu specjalnego w piątkowy wieczór, tak by nowy film Antoniak mógł wybrzmieć i rozpocząć swoje ekranowe życie właśnie w Gdyni: Urszula Antoniak zajmuje w kinie polskim i europejskim wyjątkowe, osobne miejsce. Jej talent do łączenia zmysłowości z namysłem intelektualnym i silnymi emocjami jest unikalny, a „Strefa nagości” to eksperyment narracyjny o wielkiej wartości w skali światowego kina artystycznego. Sposób, w jaki reżyserka snuje swą opowieść – bez słów, opierając się w całości na filmowym potencjale do rozbudzania zmysłów, wzbudził mój zachwyt. Gorąco polecam wszystkim zapoznanie się z tym wyjątkowym głosem jednej z naszych najwybitniejszych reżyserek.

Pokaz specjalny filmu „Strefa nagości Urszuli Antoniak odbędzie się w piątek, 19 września 2014 roku o godz. 18.00, Multikino