ŚWIATOWEJ SŁAWY KONSULTANT SCENARIUSZOWY CHRISTOPHER VOGLER W GDYNI

ŚWIATOWEJ SŁAWY KONSULTANT SCENARIUSZOWY CHRISTOPHER VOGLER W GDYNI
Photo by Alan Pryke from The Australian

Edukacyjna część programu 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Filmów Fabularnych jest dedykowana scenariuszowi. Uczestnicy tegorocznej edycji nie tylko będą mieli okazję wziąć udział w kursie hollywoodzkiego „guru scenarzystów” Syda Fielda, ale także będą mogli wysłuchać wykładu znakomitego konsultanta scenariuszowego Christophera Voglera, który dołączył do grona gości Festiwalu. W Gdyni przeprowadzi on także zamknięte tygodniowe warsztaty.

Jego książka „Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy” o zastosowaniu starożytnych struktur mitycznych w nowożytnym sposobie narracji weszła do kanonu teorii scenariuszowych i wpłynęła na sposób postrzegania narracji filmowej przez twórców i teoretyków filmu. Darren Aronofsky zaliczył ją do piątki najważniejszych w historii książek dotyczących filmu i nazwał „najlepszym podręcznikiem scenariopisarstwa, jaki kiedykolwiek powstał”. Podkreśla też w wywiadach, że filmy realizuje zgodnie z zasadami zdefiniowanymi przez Voglera.

Sam Vogler rozwijał swoją koncepcję współpracując z największymi studiami producenckimi Hollywood – Disney’em, 20th Century Fox, Fox 2000, Warner Bros i Paramount Pictures. Przez jego ręce przeszły scenariusze tysięcy filmów, w tym tytułów, które powoli stają się klasykami swoich gatunków, takich jak „Podziemny krąg”, „Król lew”, „Cienka czerwona linia”, „Czarny łabędź”, „Zapaśnik”, czy „Fighter”.

Od wielu lat Christopher Vogler podróżuje po całym świecie wykładając i konsultując scenariusze. W tym roku odwiedzi Gdynia Film Festival, gdzie wygłosi wykład dla widzów Festiwalu, a także poprowadzi zamknięte warsztaty scenariuszowe, podczas których będzie pracował z młodymi polskimi twórcami nad projektami ich pierwszego lub drugiego filmu. Uczestnicy warsztatów, wyselekcjonowani przez dyrektora artystycznego Michała Chacińskiego i doradczynię programową Festiwalu Joannę Kos-Krauze, przez sześć dni omawiać będą scenariusze nie tylko podczas zajęć, ale także podczas indywidualnych konsultacji.

„Od grudnia przyglądaliśmy się projektom twórców na początku drogi reżyserskiej, bo to oni najbardziej potrzebują pomocy” mówi Michał Chaciński. „Poszukiwaliśmy tekstów oryginalnych, najbardziej obiecujących w sensie artystycznym. Wraz z Joanną Kos-Krauze i Orianą Kujawską-Dowjat ze Studia Munka wybraliśmy w marcu sześć takich projektów, a na początku kwietnia, na miesiąc przed festiwalem, przesłaliśmy Chrisowi Voglerowi ich anglojęzyczne wersje. Chris przyjedzie więc do Gdyni z konkretnymi poradami dla autorów”.

„Dlaczego to robimy podczas festiwalu w Gdyni? Bo każda dodatkowa godzina poświęcona pracy nad scenariuszem jest bezcenna, a polscy producenci w większości nadal nie są przyzwyczajeni do tego, że scenariusz trzeba przed zdjęciami wypolerować na błysk. Wysyłamy więc ważny sygnał i, mam nadzieję, pomagamy wypracować dobre zwyczaje. Ale oczywiście robimy to też we własnym interesie – chcemy za rok, czy dwa zobaczyć w Gdyni lepsze filmy” wyjaśnia Chaciński.

Autorami wybranych projektów są Kuba Czekaj, Paweł Borowski, Dariusz Glazer, Jarosław Sztandera, Anna Wieczur-Bluszcz oraz Anna Kazejak z Magnusem von Hornem.

Współorganizatorem wizyty Christophera Voglera w Gdyni jest Media Desk Polska.

Wykład Christophera Voglera dla publiczności odbędzie się w piątek, 11 maja w Multikinie o godz. 11.00. Do wstępu uprawnia akredytacja festiwalowa lub bilet.

.