TVP zaprasza na „Wrota Europy”

TVP zaprasza na „Wrota Europy”

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” (1999) w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film znalazł się w programie okolicznościowej sekcji filmowej dedykowanej stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. Na pokaz specjalny zaprasza Telewizja Polska SA.

Akcja filmu opartego na motywach reportażu Melchiora Wańkowicza „Szpital w Cichiniczach” rozgrywa się w styczniu 1918 roku na terenach pomiędzy Mazurami a Polesiem. Tytułowe „Wrota Europy” to miejsce, gdzie w starym dworze urządzono szpital polskiego wojska. Trzy młode sanitariuszki decydują się w nim pozostać wraz z grupą pacjentów, którzy nie mogą być ewakuowani przed nadejściem wojsk bolszewickich. Film otrzymał m.in. nagrody za kostiumy oraz za zdjęcia na FPFF w 1999 roku. Jego twórca – reżyser, operator, scenarzysta i pedagog, Jerzy Wójcik – w 2012 roku odebrał w Gdyni Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Pokaz odbędzie się w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego w czwartek, 20 września 2018 roku, o godzinie 17.00. Towarzyszyć mu będzie wprowadzenie, w którym wezmą udział autor zdjęć do filmu, wybitny polski operator filmowy Witold Sobociński oraz Członek Zarządu TVP Maciej Stanecki. Na pokaz specjalny TVP obowiązują zaproszenia.


43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.

TVP_Korporacja_rgb.jpg