Urodziny Andrzeja Wajdy

Urodziny Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda to ikona polskiego filmu, twórca wielu znakomitych dzieł (m. in. „Kanał”, „Popiół i diament”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Katyń”). W tym roku Mistrz obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji na festiwalu możemy spotkać go podczas wyjątkowych wydarzeń.
W środę na spotkaniu dotyczącym książki „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Ciemna” Andrzej Wajda opowiadał, dlaczego kino polskie jest tak ważne dla kina światowego.

– W powojennej Europie ludzie zastanawiali się, jak wygląda świat za żelazną kurtyną i to właśnie dzięki polskim filmom mogli zobaczyć ten „inny świat” – mówił reżyser, który za swoją twórczość otrzymał niezliczoną ilość nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości (2000).

W przyszłym roku do kin wchodzi jego nowy film „Powidoki”, którego pokaz specjalny odbył się wczoraj w Teatrze Muzycznym. Film opowiada historię malarza Władysława Strzemińskiego, w roli głównej Bogusław Linda.

Dzisiaj będzie okazja zobaczyć również film „Wróblewski według Wajdy”, będący wypowiedzią reżysera na temat malarstwa przyjaciela.

Między seansami warto na chwilę zatrzymać się i obejrzeć wystawę plenerową „Andrzej Wajda 40/90”, która mieści się między Gdyńskim Centrum Filmowym a Teatrem Muzycznym. Wystawa przedstawia fotosy z filmów Jubilata.

Aga Bartosz