Wtorek, 19 września. Drugi dzień 42. FPFF

Wtorek, 19 września. Drugi dzień 42. FPFF

Kolejny dzień 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczyna pokaz prasowy filmu „Atak paniki” w reżyserii Pawła Maślony. W ramach wtorkowego programu do repertuaru dołączą również pokazy takich filmów jak: „Człowiek z magicznym pudełkiem” w reżyserii Bodo Koxa, ubiegający się o nagrodę w Konkursie Głównym, czy „Theatrum magicum” w reżyserii Marcina Giżyckiego w Konkursie Inne Spojrzenie.

Przypominamy, że wszystkie pokazy prasowe odbywają się w sali Warszawa na pierwszym piętrze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Tuż po każdym seansie zapraszamy na konferencje prasowe z udziałem twórców, które prowadzi Łukasz Maciejewski.

70 lat polskiej animacji

Festiwalowy wtorek jest wyjątkową okazją do uczestniczenia w jubileuszu 70-lecia polskiej animacji. Od godziny 13.30 w sali nr 8 Multikina widzowie zobaczą zestaw kilkunastu wybitnych filmów krótkometrażowych. 90-minutowy blok zawiera między innymi animacje: „Fotel” w reżyserii Daniela Szczechury, „Koń” autorstwa Witolda Giersza, „Łagodna” Piotra Dumały czy „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego.

Dodatkowo zaprezentowany zostanie film animowany pt. „Niezwyciężeni”, za który odpowiedzialne jest studio Fish Ladder (kreatywna część studia Platige Image). Obraz, który jest opowieścią o wolności wywalczonej przez Polaków od pierwszego dnia II wojny światowej do upadku komunizmu, rozpoczyna międzynarodową akcję edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej.

Polonica

W sekcji Polonica, prezentującej międzynarodowe produkcje filmowe powstałe ze znaczącym udziałem polskich twórców, we wtorek zobaczyć można film „Listopad” w reżyserii Rainera Sarneta oraz „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noëlle.

In Memoriam

W sekcji Czysta klasyka – in Memoriam widzowie obejrzą we wtorek odnowione cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii: „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Mój Nikifor” w reżyserii Krzysztofa Krauze i „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

W ramach Pokazów specjalnych In Memoriam zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy „Bigda idzie!”, a także dwa dokumenty poświęcone reżyserowi: „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Zespołu Filmowego Paladino – zapis kilkumiesięcznych zmagań na planie filmu „Katyń”, odsłaniający kulisy pracy w zespole kierowanym przez Andrzeja Wajdę – oraz film „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament” w reżyserii Marcina Borchardta i Jerzego Radosa.

Zapraszamy również na pokaz dokumentu poświęconego Wojciechowi Młynarskiemu, filmu „Młynarski – piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht. Szczegółowy program wszystkich projekcji – godziny, numery sal – dostępny jest na www.festiwalgdynia.pl.

Munk na Star(t)!

O godzinie 17.00 w sali Morskie Oko w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpocznie się jedyny podczas Festiwalu pokaz wybranych filmów z Programu „30 Minut”, prowadzonego przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Uczestnicy pierwszych edycji Programu i bohaterowie przeglądu – Bartosz Konopka, Borys Lankosz, Maria Sadowska i Agnieszka Smoczyńska – po dekadzie, jaka upłynęła od premiery ich krótkich filmów, dzisiaj należą do najważniejszych reżyserów średniego pokolenia.

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie obejrzą następujące filmy: „Trójka do wzięcia” w reżyserii Bartosza Konopki i (2006), „Aria Diva” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (2007), „Obcy VI” w reżyserii Borysa Lankosza i „Non-stop kolor” w reżyserii Marii Sadowskiej (2008). Wybrane przez organizatorów filmy zdobyły liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, były wielokrotnie emitowane w telewizji i stanowiły ważny krok w karierze utalentowanych reżyserów. Spotkanie poprowadzi Anna Wróblewska

Wieczór Filmowy HBO

W ramach Wieczorów Filmowych HBO o godzinie 21.00 zapraszamy na pokaz jednego z odcinków serialu pt. „Kroniki Times Square”. Multikino, sala 8.

Konferencja Prasowa Kampanii „Odważni wygrywają” 


„Odważni Wygrywają” to hasło kampanii społeczno-edukacyjnej na temat profilaktyki raka jądra, kierowanej do mężczyzn między 17 a 35 rokiem życia, najbardziej zagrożonych zachorowaniem. We wtorek, 19 września, o godzinie 11.00, w sali Morskie Oko Gdyńskiego Centrum Filmowego na konferencji prasowej zaprezentowany zostanie spot filmowy promujący profilaktykę nowotworową autorstwa Urszuli Morgi, absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Udział w spotkaniu weźmie udział też Małgorzata Marmajewska, prezes Fundacji Gdyński Mosta Nadziei.

FILMOBIL – Mobilna Gra Miejska

Gdyby bohaterowie i bohaterki znanych polskich filmów postanowili przenieść się z celuloidowej taśmy do wirtualnej rzeczywistości – jak wyglądałoby takie miejsce? Weź udział w grze miejskiej Filmobil i sprawdź, jakie wyzwania czekają na gości w filmowej Gdyni. Przenieś się do wirtualnej rzeczywistości i spróbuj swoich sił w podróży po nieznanym i trudno dostępnym świecie. Przekonaj się, czym może cię zaskoczyć nadmorska stolica kina.

Gra potrwa około 60 minut. Będzie można ją rozpocząć w punkcie informacyjnym (na Placu Grunwaldzkim 2, w okolicach Gdyńskiego Centrum Filmowego) 19 września w godzinach od 12.00 do 19.00. Aby wziąć udział, potrzebny będzie smartfon lub tablet z dostępem do internetu i systemem operacyjnym Android lub iOS. Grę można pobrać za pomocą kodu QR m.in. w punkcie informacyjnym. Na aktywnych uczestników/-czki czekają nagrody.

Filmobil mobilna gra miejska jest realizowana przez Fundację Machina Fotografika w ramach projektu “440 km po zmianę”. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Gra jest współfinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdyni. Partnerami projektu są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Sirius Game Studio.

Książki na Festiwalu

Bogaty program promocji wydawnictw książkowych poświęconych tematyce filmowej rozpoczyna się we wtorek w Księgarni/Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Otwiera go o godzinie 15.00 spotkanie z Małgorzatą Hendrykowską, autorką monografii „Szpital przemienia”. Rozmowę poprowadzi Michał Oleszczyk. O godzinie 16.30 rozpocznie się spotkanie z Sewerynem Kuśmierczykiem, redaktorem tomu „Sztuka filmowa” Jerzego Wójcika. Rozmowę poprowadzi Magda Sendecka. Na wszystkie promocje książkowe wstęp wolny.

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Po raz 10. wręczone zostaną nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Podczas uroczystej gali, która rozpocznie się o godzinie 21.00 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, poznamy laureatów wyróżnionych za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej. Kapituła ogłosi zwycięzców w 11 kategoriach, takich jak wydarzenie filmowe, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej czy cyfrowa rekonstrukcja filmowa.

Wystawa „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe”

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatów w Polsce, Tomasz Pągowski, otworzy o godzinie 18.00 wystawę zorganizowaną z okazji 40-lecia jego pracy twórczej. W Muzeum Miasta Gdyni można oglądać plakaty filmowe wybrane przez autora z dorobku ponad 1300 prac. Wśród nich te najstarsze – na przykład plakaty do filmów „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Hair” Miloša Formana – oraz najnowsze, w tym zaprojektowany w 2016 roku do filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

„Wajda i Ty”

Od drugiego dnia Festiwalu realizowany jest film dokumentalny pt. „Wajda i Ty”. Punkt wyjścia stanowią wywiady z gośćmi zaproszonymi na krzesło reżyserskie i sfilmowanymi w formie intymnej rozmowy. Do rozmowy będą zaproszeni aktorzy i twórcy branży filmowej, dziennikarze i krytycy, studenci szkół filmowych, ale także widzowie, uczestnicy festiwalu – rozmówcy zostaną poproszeni o podzielenie się refleksjami na temat „Twórczość i osoba Andrzeja Wajdy w Twoim życiu”.