Wtorek na 44. FPFF

Wtorek na 44. FPFF

Drugi dzień 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to mnóstwo pokazów filmowych w ramach Konkursu Głównego, seanse w licznych sekcjach pozakonkursowych oraz pokaz filmu Laureata Platynowych Lwów.

Widzowie zobaczą między innymi przedwojenną „Halkę”, ilustrowaną muzyką na żywo, wybrane międzynarodowe koprodukcje filmowe, a także zrekonstruowane cyfrowo filmy przypominające ważne postaci polskiego kina. Wieczorem odbędą się aż cztery wernisaże wystaw oraz Gala Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny i Panorama Kina Polskiego

„Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej (debiut), „Proceder” Michała Węgrzyna, „Supernova” Bartosza Kruhlika (debiut), „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha – przed ekipami tych czterech filmów uczestniczących w Konkursie Głównym 44. FPFF są we wtorek uroczyste pokazy w Teatrze Muzycznym. Pierwszy z nich rozpocznie się w południe.

Już od godziny 8.00 zaplanowano pokazy prasowe w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tego dnia z dziennikarzami na konferencjach prasowych spotkają się twórcy flmów: „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Interior” Marka Lechkiego i „Proceder” Michała Węgrzyna.

We wtorek na Festiwalu, między innymi w sześciosalowym kinie Helios, prezentowane są również inne filmy z Konkursu Głównego, a także z pozakonkursowej sekcji Panorama Kina Polskiego – tu między innymi „Eastern” Piotra Adamskiego i „Sługi wojny” Mariusza Gawrysia. Po seansie filmu „Całe szczęście” w Teatrze Miejskim zaplanowano spotkanie z twórcami.

Skarby Kina Przedwojennego

Wyjątkowym wydarzeniem będzie wtorkowy pokaz zrekonstruowanego filmu „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, zrealizowanego u schyłku epoki kina niemego. Podczas seansu na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego muzykę na żywo do filmu wykonają muzycy pod kierunkiem kompozytora, Jerzego Rogiewicza


W sekcji Skarby Kina Przedwojennego w Gdyńskim Centrum Filmowym zaprezentowane zostaną jeszcze trzy filmy: „Ludzie Wisły” z 1938 roku w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, „Dziś mamy bal” Jerzego Zarzyckiego i Tadeusza Kowalskiego z 1932 roku oraz „Dziewczyna szuka miłości” Romualda Gantkowskiego, z 1937 roku.

70-lecie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Jubileusz WFDiF – legendarnej instytucji, w której od 70 lat powstają polskie filmy – jest okazją do prezentacji podczas 44. FPFF jej najważniejszych osiągnięć i bogatego dorobku. We wtorek, a także przez trzy kolejne dni, w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się jubileuszowe pokazy. Każdy złożony z innych, wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych, powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

W programie wtorkowego bloku znalazły się między innymi dokumenty Kazimierza Karabasza – film „Muzykanci” z 1960 roku – oraz Krzysztofa Kieślowskiego – „Siedem kobiet w różnym wieku” z 1978 roku. Projekcje wzbogacone zostaną przedmową red. Andrzeja Bukowieckiego.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Rocznicę tę upamiętnimy wtorkowym pokazem „Lotnej” Andrzeja Wajdy, filmu z 1959 roku, w Muzeum Marynarki Wojennej. W środę w tym samym miejscu będzie można zobaczyć „Westerplatte” Stanisława Różewicza z 1967 roku, a dzień później – „Orła” Leonarda Buczkowskiego z 1958 roku.

Film Laureata Platynowych Lwów

Również w Muzeum Marynarki Wojennej, w sali audytoryjnej, kilka kroków od śródmiejskiej plaży, we wtorek można zobaczyć „Bilans kwartalny”. Film z 1974 roku prezentujemy w związku z uhonorowaniem reżysera, Krzysztofa Zanussiego, tegoroczną nagrodą Festiwalu za całokształt osiągnięć artystycznych.

Polonica

We wtorek można też wybrać się do kina Helios na pokaz polsko-hiszpańskiego filmu „Penelopa” Evy Vili Purti lub do Gdyńskiego Centrum Filmowego na „Litość” Babisa Makridisa, polsko-grecki film, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie 2018. Łącznie w sekcji Polonica w tym roku znalazło się aż osiem nowych międzynarodowych koprodukcji filmowych, które powstały ze znaczącym polskim udziałem.

Czysta Klasyka. In Memoriam

Pamięci Zofii Czerwińskiej, niezwykle lubianej aktorki, a przez lata wiernej bywalczyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, poświęcony jest wtorkowy pokaz komedii „Miś” Stanisława Barei. Seans odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Filmy z Gdyni

W tym samym miejscu zapraszamy także na spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim i pokaz jego filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”. To pełnometrażowy debiut reżysera, absolwenta Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz wydziału reżyserii PWSFTiT w Łodzi.

KFF na fali

Do kina Helios w Gdyni zaprasza Krakowski Festiwal Filmowy, który we wtorek pokaże „Adwokatkę” Rachel Leah Jones, film nagrodzony Złotym Rogiem w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 59. KFF.

Plener filmowy

„Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej-Konopki, czyli najlepszy debiut reżyserski 40. FPFF, to propozycja Telewizji Kino Polska na wtorkowy wieczór w plenerze na Placu Grunwaldzkim. Początek seansu o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

Gala Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Już po raz 12. Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodzi ludzi i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju polskiej kinematografii. Nagrody w dziewięciu różnych kategoriach zostaną wręczone podczas wieczornej gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni. Obowiązują zaproszenia.

Cztery wernisaże

Wtorkowy wieczór na Festiwalu można spędzić w kinie, ale nie tylko. Kolejno o godzinie 17.00, 18.00, 19.00 i 20.30 odbędą się wernisaże wystaw: „Kino Grzegorza Królikiewicza” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, „Kino Warszawa i inne obiekty, które zostały biedronkami” w Muzeum Miasta Gdyni, „Kuba Owczarek: Kino domowe” w Kawiarni Tłok oraz „Współczesny plakat filmowy” – to wystawa konkursowa PISF – we foyer Teatru Muzycznego.

Promocje książek

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego we wtorek rozpoczyna się także festiwalowy cykl rozmów o książkach tematycznie związanych z kinematografią. Na godzinę 15.00 zaplanowano spotkanie autorskie poświęcone publikacji „Pieniądze – Produkcja – Rynek. Finansowanie produkcji filmowej w Polsce” Artura Majera, Agnieszki Orankiewicz i Anny Wróblewskiej. O godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie wokół „Polskiej szkoły filmowej”, Marka Hendrykowskiego. Wstęp wolny.

Warsztaty aktorskie Małgorzaty Potockiej

Pod hasłem „Jak oni grają” uczestnicy zajęć prowadzonych przez aktorkę Małgorzatę Potocką wezmą we wtorek na warsztat film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. W czwartek natomiast przyjrzą się filmowi „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa. Zajęcia odbywają się w sali Muzeum Marynarki Wojennej. Obowiązują zapisy. Kontakt: warsztaty@festiwalgdynia.pl.

Rezerwacja miejsc na seansach

Przypominamy, że wszystkich posiadaczy akredytacji i karnetów obowiązuje rezerwacja miejsc na widowni. Codziennie już na pół godziny przed pierwszym seansem, czyli od 7.30, można rezerwować miejsca na dany dzień i dzień następny: we wtorek na wtorek i środę, w środę – na środę i czwartek, i tak dalej.

Aby zarezerwować miejsce, należy wejść na stronę www.system.festiwalgdynia.pl i zalogować się na swoje konto. To samo można zrobić również za pomocą darmowej festiwalowej aplikacji, dostępnej do pobrania w Google Play i Sklepie Play. Aplikacja jest przeznaczona dla posiadaczy akredytacji i karnetów.

W przypadku zmiany planów i rezygnacji z wybranego wcześniej seansu prosimy o zwolnienie rezerwacji w systemie, do 15 minut przed seansem. W przeciwnym razie naliczone zostaną cztery punkty karne. Jeden punkt odpowiada jednemu filmowi, który można obejrzeć podczas Festiwalu.

Konferencje prasowe

Wszystkie konferencje prasowe poświęcone filmom z Konkursu Głównego są transmitowane on line na kanale Festiwalu na YouTube. Można je też śledzić na ekranach telewizorów dostępnych w obiektach festiwalowych: w Gdyńskim Centrum Filmowym w Biurze Prasowym i kawiarni FaBuła, w Teatrze Muzycznym w kąciku wypoczynkowym obok Recepcji, w Kinie Helios obok kas oraz w Konsulacie Kultury.

Festiwalowy autobus

Codziennie spod Teatru Muzycznego można się dostać do kina Helios w CH Riviera – lub z niego wrócić – bezpłatną linią autobusową. Wystarczy okazać akredytację, karnet lub bilet na festiwalowy seans. Autobus kursuje co 30 minut (odjazd z Placu Grunwaldzkiego) w godzinach 9.00-14.00 i 21.00-23.00 oraz co 20 minut w godzinach 14.00-21.00. Trasa przejazdu przebiega ulicą Władysława IV. Po drodze można też wsiąść lub wysiąść na przystanku pośrednim, skąd jest blisko do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Zaplanowaliśmy także dodatkowe kursy poranne i wieczorne na trasie obejmującej wybrane hotele w Gdyni i Sopocie. Szczegółowy rozkład jazdy festiwalowego autobusu jest dostępny na stronie Festiwalu: TUTAJ.

Więcej informacji o programie filmowym i wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.festiwalgdynia.pl.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.