BEATA POŹNIAK: LUDZIE NA MOŚCIE

22 września | 13:30 - 14:30
BEATA POŹNIAK: LUDZIE NA MOŚCIE

Spotkanie z Beatą Poźniak, aktorką, a także reżyserką, scenarzystką i producentką eksperymentalnej krótkometrażowej animacji pt. Ludzie na moście (People on the Bridge), inspirowanej poematem Wisławy Szymborskiej. Sceniczne wizualizacje łączą się w nim z XIX-wiecznymi japońskimi drzeworytami Hiroshige Utagawa, które były oryginalną inspiracją dla poetki. Film był pokazywany na Festiwalu Filmowym w New Delhi. Rozmowę z Beatą Poźniak poprowadzi Barbara Hollender.

Beata Poźniak urodziła się w Gdańsku w rodzinie lekarskiej. Dzieciństwo spędziła w Anglii. W Gdańsku skończyła szkołę średnią, później studiowała w łódzkiej PWSFTViT. Podczas studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roli Justyny w Vatzlavie Sławomira Mrożka u boku Jerzego Kiszkisa. Po studiach zaangażowała się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu. Szybko trafiła również do telewizji, gdzie zagrała w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W swoim dorobku aktorskim ma m.in. role w filmie Kronika wypadków miłosnych w reż. Andrzeja Wajdy i w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna w reż. Olgi Lipińskiej, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej.

W 1985 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W filmie nominowanym do Oskara, JFK Olivera Stone’a, zagrała postać Mariny Oswald, żony domniemanego zabójcy prezydenta Kennedy’ego, Lee Harvey Oswalda, którego zagrał Gary Oldman. Za rolę pierwszej kobiety – Prezydenta Świata – w filmie Babilon 5, wytwórnia Warner Bros. wypromowała ją do nagrody Emmy (uznawanej za „telewizyjnego Oskara”). Można ją było również oglądać m.in. w Kronikach młodego Indiany Jonesa, serialach Melrose Place i JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a w Polsce w Złotopolskich i Ojcu Mateuszu.

W Stanach Zjednoczonych Beata Poźniak jest cenioną lektorką audiobooków, stale współpracując z Penguin Random House, globalnym gigantem rynku wydawniczego. Przeczytany przez polską aktorkę audiobook The Tsar of Love and Techno został uznany przez Washington Post za jeden z pięciu najlepszych audiobooków 2015 roku.