GDYNIA INDUSTRY

20 - 21 września | 10:00 - 19:30
GDYNIA INDUSTRY

Festiwal w Gdyni już po raz trzeci jest daje okazję, by przedstawiciele branży filmowej omówili ważne kwestie związane z polskim kinem w formule tematycznych paneli dyskusyjnych. Program GDYNIA INDUSTRY kierowany jest do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. Tegoroczne tematy to m.in. sytuacja kobiet w kinematografii, jubileusz Studia Munka czy promocja polskich filmów za granicą. Spotkania (w większości) odbędą się w Sali Kameralnej Teatru Muzycznego (wejście od ulicy Danuty Baduszkowej).

Wstęp BEZPŁATNY, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Gdynia Industry organizowane jest przez Festiwal Polskich Filmów Fabularnych we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz w partnerstwie z KIPA, TVN, Polsat, Ambasadą Malty, Forum Polsko-Belgijskim, Warsaw Kids Forum, Stowarzyszeniem Polskich Producentów Animacji, Studiem Munka oraz Kancelarią LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.


PROGRAM

Czwartek, 20 września 2018

12:30-14:30 Nowe możliwości współpracy dla polskich producentów, reżyserów, scenarzystów. Prezentacje TVN i Polsat

13:00-15:00 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych (Hotel Mercure Gdynia Centrum, Sala Omega)

16:30-17:30 Johann Grech: Przyciąganie produkcji filmowej i telewizyjnej na Maltę

18:00-19:30 Dystrybucja i promocja międzynarodowa polskiej twórczości audiowizualnej. Debata kancelarii LSW

Piątek, 21 września 2018

12:00-14:00 Kobiety Filmu 50/50 w 2020

15:00-15:30 Warsaw Kids Film Forum

15:30-16:00 Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji

16:30-17:30 Szukamy nowego Munka – 10-lecie Studia Munka

Więcej o spotkaniach


NOWE MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY DLA POLSKICH PRODUCENTÓW, REŻYSERÓW, SCENARZYSTÓW – PREZENTACJE TVN I POLSAT
Czwartek, 20 września 2018, g. 12:30

Stacje telewizyjne otwierają się na współpracę ze środowiskiem producentów, reżyserów, operatorów i scenarzystów. Zarówno w wymiarze filmów telewizyjnych jak i produkcji filmów pełnometrażowych, tworząc nową jakość w polskim przemyśle filmowym. TVN nie tylko zaspokaja oczekiwania tradycyjnego widza, którym niewątpliwe jest kobieta, ale rozszerza swój zasięg o odbiorcę Playera, widza poszukującego konkretnych i mocniejszych programów. Cyfrowa Strefa Twórców Grupy Polsat realizuje produkcję, koprodukcję i dystrybucję filmów kinowych m.in. „Najlepszy” czy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. 

10-LECIE REGIONALNYCH FUNDUSZY FILMOWYCH – KOKTAJL JUBILEUSZOWY
Czwartek, 20 września 2018, g. 13:00

Od 10 lat Regionalne Fundusze Filmowe są drugim, obok PISF, stałym źródłem finansowania polskiego kina. Dotychczas wsparły 499 filmów, w tym 186 fabularnych kwotą ponad 72 milionów złotych, przez co wywarły znaczny wpływ na rozwój kinematografii. Dzięki jedenastu Funduszom powstały takie filmy jak „Ida”, „Jesteś Bogiem”, „Twój Vincent”, „Pokot”, „Cicha noc” czy „Zimna wojna”. Świętujmy razem 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych.


PRZYCIĄGANIE PRODUKCJI FILMOWEJ I TELEWIZYJNEJ NA MALTĘ
Czwartek, 20 września 2018, g. 16:30

Johann Grech, Przewodniczący Maltańskiej Komisji Filmowej zaprezentuje Maltę jako kraj atrakcyjny dla filmowców i producentów. Maltańskie wyspy były morzem dla wojsk Troi, ulicami dla tajnych agentów Stevena Spielberga oraz pustynią dla walk w Gladiatorze. Na Malcie znajduje się największy w Europie kompleks wodny Infinity SFX, który umożliwia jedyną w swoim rodzaju szansę na stworzenie najgwałtowniejszych i najbardziej widowiskowych sztormów – przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i kontroli filmowania. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną działania MKF, ukierunkowane na przyciągnięcie, utrzymanie i rozwój możliwości biznesowych na Malcie.


DYSTRYBUCJA I PROMOCJA MIĘDZYNARODOWA POLSKIEJ TWÓRCZOŚCI AUDIOWIZUALNEJ – DEBATA KANCELARII LSW
Czwartek, 20 września 2018, g. 18:00

Polskie produkcje filmowe są coraz bardziej doceniane na świecie, dlatego podczas debaty organizowanej przez Kancelarię LSW porozmawiamy o najlepszych sposobach promocji i dystrybucji filmów. Zaproszeni goście opowiedzą o tym jak zaistnieć na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, jak skutecznie poprowadzić promocję oscarową, jaką obrać strategię promocyjną i ile ona kosztuje.

Uczestnicy: Alicja Grawon-Jaksik (dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych), Sean Bobbit (producent „Loving Vincent”, CEO BreakthruFilms), Izabela Kiszka-Hoflik; Prowadzenie: Maciej Kubiak (Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy)

Piątek, 21 września 2018


KOBIETY FILMU 50/50 W 2020
Piątek, 21 września 2018, g. 12:00

Inicjatywa Kobiety Filmu – zrzeszająca ponad 3000 kobiet pracujących w branży filmowej w Polsce – podczas festiwalu zaprasza na spotkanie poświęcone sytuacji polskich filmowczyń w odniesieniu do dyrektywy Komisji Europejskiej „50/50 w 2020”. To ogólnoeuropejska akcja, której celem jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn filmowców – nie tylko poprzez o parytety we wszystkich ciałach decydujących o przyszłości europejskiej kinematografii, komisjach eksperckich i jurorskich, ale także o równy dostęp do finansowania. Eksperci i filmowcy odpowiedzą na pytania, co oznacza pojęcie parytet oraz zastanowią się nad propozycjami rozwiązań, które umożliwią zwiększenie roli kobiet w filmie. Zostaną również przedstawione wyniki badań z ostatnich 12 lat dotyczące pozycji kobiet w polskim przemyśle filmowym.

WARSAW KIDS FILM FORUM

Jak to się stało, że w Niemczech powstaje kilkanaście produkcji familijnych rocznie? Jak wygląda rynek tego typu kina w innych europejskich krajach? Czy wyniki ostatnich polskich filmów dla młodego widza są obiecujące? O potencjale sprzedażowym oraz dystrybucyjnym produkcji dziecięcych i familijnych na przykładzie kina europejskiego oraz polskiego opowie Szef Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Maciej Jakubczyk.

CO SŁYCHAĆ W POLSKIEJ ANIMACJI
Piątek, 21 września 2018, g. 15:30

Polska Animacja z roku na rok ma się coraz lepiej. Twórcy rodzimych filmów animowanych coraz częściej zapraszani są ze swoimi projektami na prestiżowe festiwale oraz przeglądy. Polska Animacja stała się funkcjonującą na rynku międzynarodowym marką, która stale się rozwija i szuka nowych kierunków. Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji zaprezentuje najnowsze projekty polskich pełnometrażowych filmów animowanych, będących aktualnie na etapie rozwoju oraz produkcji.

Prezentują: Robert Jaszczurowski – Prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji oraz Zofia Horszczaruk – Koordynator ds. Komunikacji Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji

SZUKAMY NOWEGO MUNKA – 10-LECIE STUDIA MUNKA
Piątek, 21 września 2018, g. 16:30

Studio Munka-SFP największy w Polsce producent krótkometrażowych filmów w 2018 roku obchodzi swoje 10 urodziny. Dotychczas w Studiu powstało 95 krótkich fabuł, 54 dokumentów i 22 animacji. Kilkadziesiąt kolejnych filmów jest w produkcji. Ponad to w Studiu powstało osiem pełnometrażowych debiutów fabularnych. Od samego początku istnienia głównym celem Studia Munka jest pomoc młodym twórcom od etapu preprodukcji, przed produkcję a na promocji i dystrybucji filmów kończąc. Podczas spotkania z okazji 10-lecia Studia Munka porozmawiamy o tym jak przez 10 lat zmieniało się Studio oraz polska kinematograf.

Uczestnicy: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Piotr Domalewski, Agnieszka Smoczyńska, Bartek Konopka; Prowadzenie: Błażej Hrapkowicz