VADIM BRODSKI I CAPELLA GEDANENSIS

20 września | 19:00 - 21:00
VADIM BRODSKI I CAPELLA GEDANENSIS

Wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski – muzyk z Ukrainy, Polak z wyboru – wystąpi z jedynym koncertem w Gdyni podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Towarzyszyć mu będzie gdański zespół wokalno-instrumentalny, Cappella Gedanensis. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości artyści zaprezentują interpretacje wybranych słynnych polonezów.

Muzycy zaprezentują się ponadto w programie wypełnioną muzyką rozrywkową wielu epok. Wśród doskonale znanych utworów pojawią się Melodie cygańskie Sarasatego, Medytacja Masseneta czy Introdukcja i Rondo Cappriccioso Saint-Saënsa. Usłyszeć będzie można również, z towarzyszeniem bandu, interpretacje kompozycji Phila Woodsa, Waltera Marphy czy syna wirtuoza, Juliana Brodskiego, który zagra na saksofonie. 

BILETY: 40 zł    SPRZEDAŻ ON LINE – W okienku „Szukaj” wpisz „Vadim Brodski”Vadim Brodski urodził się w 1950 roku. Jest potomkiem znakomitego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Mając jedenaście lat, wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Jest uczniem Olgi Parchomienko i Dawida Ojstracha. W 1982 r zadebiutował w Nowym Jorku. W latach siedemdziesiątych XX wieku, na samym początku kariery, miał trudności z koncertowaniem, ponieważ władze Związku Radzieckiego kilkakrotnie odbierały mu paszport. Pod koniec lat siedemdziesiątych zamieszkał w Warszawie, a od 1986 roku mieszka w Rzymie.

Zdobył pierwsze nagrody we wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego (Polska 1977), Konkursie im. Paganiniego (Włochy 1984), Konkursie im. Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami: Filharmonią Moskiewską, Filharmonią Petersburską, Filharmonią Narodową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Meksyku, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimską Orkiestrą Symfoniczną, New Jersey Symphony, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie.

Cappella Gedanensis powstała w 1981 roku, z inicjatywy Aliny Kowalskiej-Pińczak, jako kontynuacja działającej od XVI wieku Kapeli Rady Miejskiej w Gdańsku. Początkowo, jako Zespół Muzyki Dawnej, artyści koncentrowali się na twórczości kapelmistrzów gdańskich oraz spuścizną wielkich mistrzów muzyki barokowej z J.S. Bachem i A. Vivaldim na czele. W 1992 roku zespół stał się Samorządową Instytucją Kultury Miasta Gdańska, poszerzając znacząco zakres swojego repertuaru, również o muzykę współczesną, w tym rozrywkową.

Cappella Gedanensis koncertowała już w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Azji. Prezentowała się na znaczących festiwalach muzycznych, m.in. na Royal Music Festival w Sztokholmie, Festiwalu Radiowym WDR (Niemcy), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Abu-Gosh (Izrael), Festiwalu Mozartowskim (Warszawa), Vratislavia Cantans (Wrocław) czy na Międzynarodowym Festiwalu PROBALTICA (Toruń). Zespół ma na swoim wiele wydanych płyt. Dwie z nich pokryły się platyną, jedna uzyskała nominację do Fryderyka 2008. Podjął współpracę z wybitnymi muzykami: Konstantym Andrzejem Kulką, który od 2012 roku jest Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis, a także z Wandą Wiłkomirską, Giuliano Carmignolą czy Nigelem Kennedym.