Wystawa Szybki, kruchy, czysty. Wybrane plakaty filmowe lat 80.

Wystawa Szybki, kruchy, czysty. Wybrane plakaty filmowe lat 80.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wystawę „Szybki, kruchy, czysty. Wybrane plakaty filmowe lat 80.”. Przypomina ona wybitne produkcje ostatniego roku przed wprowadzeniem stanu wojennego. Część z nich przeszła do historii kina, część jest zapisem emocji okresu „karnawału Solidarności”. Podobnie było z plakatami stworzonymi do obrazów filmowych. Tradycją polskich twórców plakatów, od lat czterdziestych po osiemdziesiąte, był ścisły związek z polską szkołą filmową, później kinem moralnego niepokoju, a przede wszystkim głębokie porozumienie pokoleniowe związane z życiem w systemowej opresji.

Tak jak w literaturze Polacy czytali między wierszami, tak w zrozumieniu plakatów pomagały skrót, symbol czy parabola. Polski plakat był nie tylko znakomitą graficznie ilustracją, ale też streszczeniem i podsumowaniem. Tworzyli je przedstawiciele polskiej szkoły plakatu, np. Franciszek Starowiejski czy Jakub Erol, czy też wybitni uczniowie wielkich mistrzów jak Andrzej Pągowski i Leszek Drzewiński, którzy wyszli z pracowni Waldemara Świerzego.

W promujący wystawę plakat do filmu Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego Andrzej Pągowski wkomponował wyłaniającą się z nicości twarz Stalina. Złowrogi profil zbudowany z braku kreski i koloru wdziera się w rysunek twarzy głównej bohaterki. Odejmując jej tożsamość i podmiotowość, rośnie w siłę, sycąc się wymazaniem człowieczeństwa i godności.

Wystawę można zobaczyć podczas 47. FPFF w Gdyni w Teatrze Muzycznym.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 roku.