Wystawy i książki na 42. FPFF

Wystawy i książki na 42. FPFF

Tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będą towarzyszyły liczne wystawy, zarówno plenerowe, jak i w obiektach festiwalowych. Zaplanowano także spotkania autorskie poświęcone kilkunastu nowym książkom o twórcach, dziełach i zjawiskach związanych z polskim i światowym kinem.

Wystawy

Aż dwie wystawy pokaże podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych łódzkie Muzeum Kinematografii. W Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać ekspozycję „Plakaty filmowe” Andrzeja Pągowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, artysty obchodzącego w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Wyboru plakatów dokonał sam autor – zobaczymy zarówno te najstarsze, począwszy od plakatów do filmów „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Hair” Miloša Formana, jak i najnowsze, w tym plakat zaprojektowany w 2016 roku do „Powidoków” Andrzeja Wajdy. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowana zostanie wystawa „Jerzy Kawalerowicz. W 10. rocznicę śmierci”, prezentująca drogę życiową i zawodową wybitnego reżysera. Obie ekspozycje będzie można oglądać do końca września.

W przestrzeniach Teatru Muzycznego w Gdyni zaprezentowane zostaną podczas Festiwalu trzy wystawy fotograficzne. Jak co roku „Portrety reżyserów”, czyli efekty autorskich sesji zdjęciowych z udziałem twórców odwiedzających Gdynię, przedstawi fotograf, Rafał Placek. Na wystawie zatytułowanej „f/5.6” będzie można zobaczyć fotografie Bogdana Dziworskiego, zasiadającego w tym roku w jury Konkursu Inne Spojrzenie wybitnego polskiego dokumentalisty i mistrza fotografii ulicznej. Jego przekrojową retrospektywę przygotowała Leica 6×7 Gallery Warszawa. „Fotografie Krzysztofa Ptaka” to z kolei wystawa upamiętniająca postać zmarłego przed rokiem wybitnego operatora filmowego, którą będzie można zobaczyć we Foyer Sceny Nowej Teatru Muzycznego.

Nie zabraknie również wystaw plenerowych. W Parku Rady Europy, czyli na trasie pomiędzy gdyńskim Multikinem a Teatrem Muzycznym, sylwetki debiutujących aktorów zaprezentuje Miesięcznik ELLE na wystawie „Narodziny Gwiazd”. Na Placu Grunwaldzkim będzie można zapoznać się z planami rozwoju Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi dzięki wystawie „Miasto Kultury, Miasto Filmu”. Tuż obok dzieje „Kina i teatru pod okupacją” zaprezentuje na ekspozycji plenerowej Instytut Pamięci Narodowej. Interesujący wątek lokalny podejmuje wystawa „Gwiazda Warszawa – historia gdyńskiego kina”, którą przygotowuje Kawiarnia Tłok. Zaprezentuje ona archiwalne zdjęcia i materiały związane z nieistniejącym już kinem, które od 1939 do 2003 roku funkcjonowało w centrum Gdyni.

Promocje książek

Pierwszego dnia Festiwalu, 18 września o godzinie 17.00 na Scenie Nowej Teatru Muzycznego, odbędzie się premiera pierwszej biografii Anny Przybylskiej, książki pt. „Ania” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego. Spotkanie z udziałem rodziny i przyjaciół aktorki, organizowane przez Wydawnictwo Agora, uświetni minirecital Andrzeja Piasecznego. Fragmenty książki przeczyta Anna Dereszowska.

W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego od wtorku do soboty włącznie, od 19 do 23 września, zaplanowano spotkania z gośćmi specjalnymi, autorami i wydawcami aż jedenastu pozycji. Będzie można porozmawiać o książce Małgorzaty Henrykowskiej „Szpital przemienienia”, „Sztuce filmowej”, Jerzego Wójcika, monografii „Faraon. Poetyka filmu” pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka, książce Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto”, albumie Stowarzyszenia Filmowców Polskich „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina” oraz o książce Piotra Witka „Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studiu z historii wizualnej”.

W programie festiwalowych literackich spotkań wokół polskiego kina znalazły się również: „Sztuka dźwięku. Technika i realizacja” Małgorzaty Przedpełskiej-Bieniek, „Filmoterapia” Małgorzaty Kozubek, „Historia na ekranie Polski Ludowej” Piotra Kurpiewskiego oraz książka „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” Zofii Turowskiej. Dopełnieniem wystawy fotografii Bogdana Dziworskiego będzie promocja jego albumu o tym samym tytule, „f/5.6”. Podczas Festiwalu w Księgarni/Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego dostępna będzie też monografia pt. „Noce i Dnie. Opowieść o filmie Jerzego Antczaka”.

W środę, 20 września, o godzinie 14.30 ogłoszone zostaną wyniki konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami. Nagrody będą wręczone w kategoriach: Najlepsza Książka Roku i Debiut Roku.

Więcej o książkach i wystawach na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych można przeczytać na stronie www.festiwalgdynia.pl (WYSTAWY / KSIĄŻKI).