Wystawy i promocje książek na 43. FPFF

Wystawy i promocje książek na 43. FPFF

Związane z tematyką filmową i historyczną ekspozycje prezentowane w plenerze oraz we wnętrzach festiwalowych obiektów, a także spotkania autorskie poświęcone ponad dziesięciu najnowszym publikacjom poświęconym kinu – na uczestników zbliżającego się Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czekają liczne wydarzenia towarzyszące.

Biopleograf. Ekspozycję w gdyńskim Multikinie przygotowało Narodowe Centrum Kultury Filmowej, które zaprezentuje instalację poświęconą pionierowi kinematografii, Kazimierzowi Prószyńskiemu. Ten wynalazca i wizjoner w swojej pracy nad „ożywieniem fotografii” wyprzedził braci Lumière.

Kino Kresów Wschodnich w XX-leciu międzywojennym. Wraz z Narodowym Centrum Kultury Filmowej zachęcamy również do obejrzenia ekspozycji we foyer Teatru Muzycznego. Wystawa zabiera widzów w sentymentalną podróż na wschód II RP, gdzie kwitła kultura filmowa.

Filmobcy. Marzec ’68. Wystawę w Muzeum Miasta w Gdyni gościnnie zaprezentuje Muzeum Kinematografii z Łodzi. Wypełniają ją wspomnienia ludzi polskiego kina, a jednocześnie naocznych świadków, którzy opowiadają o znaczeniu wydarzeń Marca 1968 roku dla środowiska filmowego.

Andrzej Jaroszewicz: Lubię fotografować. Prezentowana od początku 43. FPFF aż do końca września wystawa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie pierwszą indywidualną ekspozycją fotograficzną wybitnego polskiego operatora filmowego. Przygotowaliśmy ją z okazji 80. urodzin Andrzeja Jaroszewicza. 


Andrzej Pągowski prezentuje artystyczny plakat filmowy. To tytuł jeszcze jednej wystawy we foyer Teatru Muzycznego. Ekspozycja obejmuje 20 plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego oraz między innymi: Wilhelma Sasnala, Bartosza Kosowskiego, Agaty Nowickiej, Jakuba Ziółkowskiego. Plakaty powstały w ostatnich kilku latach do polskich filmów, na zamówienie producentów.

Rafał Placek: Portrety reżyserów i aktorów. Już kolejny rok z rzędu artysta fotografik zaprasza przed swój obiektyw twórców filmowych goszczących na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, tworząc jej swoistą kronikę. Wystawę będzie można zobaczyć we foyer Teatru Muzycznego.

ELLE. Moda w polskim kinie po 1945 roku. Wystawę plenerową przy Placu Grunwaldzkim przygotowano, czerpiąc z bogatego zasobu kadrów pochodzących z polskich filmów. Prezentują one zarówno kultowe kreacje aktorek, jakie odbiły się szerokim echem, wpływając na modę, jak i wypowiedzi odnoszące się krytycznie do zachodzących przemian społeczno-obyczajowych.

Polska Światłoczuła. Wszyscy chętni mogą skorzystać z zaproszenia do udziału w akcji „Malowanie Światłem” w ramach projektu zainicjowanego przez Dorotę Kędzierzawską i Arthura Reinharta. W specjalnym Światłoczułym Punkcie zlokalizowanym w Parku Rady Europy będzie można wyrazić emocje i stworzyć obraz z własnej wyobraźni za pomocą ruchu, barw i iluminacji.

Jak co roku, FPFF jest również okazją, by zaprezentować czytelnikom z branży filmowej, ale także szerszej publiczności, najnowsze wydawnictwa poświęcone kinematografii – twórcom oraz historii i teorii kina, a także wybranym filmom. Większość spotkań autorskich odbywać się będzie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Informacje o terminach spotkań dostępne są na stronie Festiwalu w dziale Program/Książki.

„Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko. Życie, miłość i aktywność najbardziej twórczego polskiego małżeństwa – Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Wszystko opisane na podstawie rozmów z obojgiem artystów oraz tysięcy prywatnych zapisków, które Andrzej Wajda prowadził od końca wojny.

„Jest życie po końcu świata”, Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Pawlicka. Osobista rozmowa z Joanną Kos-Krauze, przeplatana reportażami z Rwandy, kraju, który stał się drugim domem reżyserki. Opowieść o sile kraju, który odbudowuje się po wojnie domowej, i sile kobiety, która przeżywa osobisty koniec świata i po nim się podnosi.

„Kieślowski. Zbliżenie”, Katarzyna Surmiak-Domańska (spotkanie w Multikinie, obowiązują zaproszenia). Jak doszło do tego, że chłopak uciekający przed prześladującą jego rodzinę chorobą został reżyserem filmowym? Jak to się stało, że odniósł światowy sukces? Subtelny portret legendy polskiego kina.

Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku”, Marcin Borchardt. Nowojorskie kino drugiej połowy XX wieku analizowane przez pryzmat „manifestacji wolności człowieka”. Opowieść o artystach, buntownikach z nurtu kontrkultury i kinowego undergroundu, no wave cinema, partyzanckiej telewizji i kina transgresji.

Różyczka i inne scenariusze”, Maciej Karpiński. Rzadkość na polskim rynku wydawniczym: scenariusze filmowe, w dodatku opatrzone komentarzem autora. To oczywiście cenny materiał dla młodych filmowców i adeptów scenariopisarstwa, ale również dla każdego miłośnika kina.

„Od Munka do Maślony”, Barbara Hollender. Munk, Jakubowska, Chęciński, Żuławski, Kijowski, Szulkin, Kwieciński, Pasikowski, Jabłoński, Borcuch, Sadowska, Kazejak, Smoczyńska, Matuszyński, Zariczny, Domalewski, Maślona… – niezwykli artyści, niezwykłe spotkania i opowieść o polskim kinie.

„Komeda. Osobiste życie jazzu”, Magdalena Grzebałkowska. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, autorka odwiedza państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń.

„Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych”, Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka. Pierwsza pozycja w Polsce, która na tak wielką skalę zgłębiła realia polskiego środowiska filmowego. Książka stanowi inspirację dla filmowców i pozwala w bardziej świadomy sposób spojrzeć na prawa, którymi rządzi się branża filmowa.

„Scenariusz filmu TRICK wraz z opisem jego genezy”, Michał Zabłocki. Książka zawiera script skierowany do produkcji z opisem przygód autora, który opisuje swój warsztat: od pomysłu poprzez motywację, dokumentacje, poszukiwanie producenta i inne przygody aż do dnia premiery i dalszych losów filmu.

„Danuta Szaflarska – Jej czas”, Gabriel Michalik. Świat Danuty Szaflarskiej zmieniał się w szalonym tempie. Autor nakreślił subtelny portret legendy teatru i kina, ludzi, których napotkała, oraz epoki, którą mimo dramatycznych przeszkód przeżyła z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha.

Faraon. Rozmowy o filmie”, pod redakcją Seweryna Kuśmierczyka. Rozmowy z twórcami legendarnego filmu Jerzego Kawalerowicza, uzupełnione wypowiedzią egiptologa i unikalnymi zdjęciami z okresu realizacji, przedstawiają pracę filmowców uczestniczących w jednym z największych i najtrudniejszych przedsięwzięć w historii polskiej kinematografii.

Organizatorami 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego; współorganizatorzy to: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury. Sponsorem Głównym 43. FPFF jest PKO Bank Polski.

Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz. Partnerzy Główni – PKP Intercity, Dr Irena Eris, Gdyńskie Centrum Kultury, Reserved. Ogólnopolscy Patroni Medialni to : Telewizja Polska, Rzeczpospolita, Elle, Gala, Miesięcznik Kino, Onet, radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Super Express. Lokalnymi Patronami Medialnymi są: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Rzeczpospolita, Życie Regionów, Trojmiasto.pl oraz Telewizja Gdańsk.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.