Zakończył się nabór filmów do konkursów na 45. FPFF

Zakończył się nabór filmów do konkursów na 45. FPFF

Do 21 października 2020 roku dowiemy się, jakie filmy zostaną zakwalifikowane do konkursów 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za selekcję odpowiada Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz, który powołał swoich doradców.

Zgodnie z regulaminem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wyboru maksymalnie 12 filmów do Konkursu Głównego dokonuje Dyrektor Artystyczny. Dodatkowo Komitet Organizacyjny może włączyć do Konkursu do 4 filmów. W ramach selekcji Dyrektor Artystyczny powołał Zespół Selekcyjny jako organ doradczy. Tomaszowi Kolankiewiczowi swoją opinią będą służyć:

Prof. Janusz Majewski

Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 1983-90 prezes Zarządu Głównego SFP, od roku 2006 Honorowy Prezes Stowarzyszenia. W latach 1987-91 członek Komitetu Kinematografii. Od 2012 roku rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Autor legendarnego filmu „Zaklęte rewiry” z przełomową rolą Marka Kondrata, wybitny twórca filmów gatunkowych: komedii, horrorów, filmów fantastycznonaukowych, filmów kostiumowych, dramatu sądowego. W 2001 roku nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” za osiągnięcia życia. W 2016 roku odebrał Platynowe Lwy, nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości.

Dr hab. Iwona Kurz

Historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 roku dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej. Laureatka Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą oraz nominacji do Nagrody NIKE za książkę „Twarze w tłumie; wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej lat 1955-1969”. Publikuje m.in. w „Kwartalniku Filmowym” i „Dwutygodniku”.

Małgorzata Sadowska

Niezależna krytyczka filmowa i dziennikarka, laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa (2015). Selekcjonerka i kierowniczka literacka Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Przez wiele lat prowadziła filmowego bloga „Widzi mi się” na stronie Canal+. Autorka książki „Fred Kelemen. W blasku ciemności” (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), współautorka „Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema” (Instytut Adama Mickiewicza/John Libbey Publishing Ltd.), “Zanussi. Przewodnik Krytyki Politycznej” (Krytyka Polityczna) „Chełmska 21” (WFDiF). Prowadziła warsztaty dla młodych krytyków organizowane przez Instytut Polski w Berlinie, prowadziła zajęcia na Studiach Podyplomowych Instytutu Sztuki PAN, pracowała także ze studentami założonej przez Bélę Tarra szkoły Film.Factory w Sarajewie.

Krzysztof Kwiatkowski

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, krytyk filmowy, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „KINO”, stały współpracownik „Gazety Wyborczej” i „Wysokich obcasów”. Od 2005 roku relacjonuje dla polskiej prasy festiwale m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, San Sebastian, Gdyni. Od stycznia 2019 do zamknięcia tygodnika w maju 2020 szef działu kultury „Wprost”. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad. Członek zarządu polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI oraz Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Wyboru filmów do Konkursu Filmów Krótkometrażowych również dokonuje Dyrektor Artystyczny. Tomasz Kolankiewicz będzie się przy tym wspierać rekomendacją powołanego przez siebie Zespołu Kwalifikacyjnego, w którym znaleźli się:

Adriana Prodeus

Krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN, na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Jest autorką książki „Themersonowie. szkice biograficzne” i rozdziałów w wielu publikacjach (Narodowej Galerii Zachęta, Galerii Foksal, Galerii Kordegarda), kuratorką przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, przeglądu polskiej animacji w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, kuratorką wystaw. Pełniła funkcję wicedyrektorki CSW Zamek Ujazdowski i kierowniczki literackiej Studia Filmowego KADR. Prowadziła i redagowała programy kulturalne w mediach publicznych: TVP1, TVP2 i PR2.

Maciej Gil

Historyk kina i kultury filmowej, organizator i konsultant programowy wielu wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą, działacz ruchu dyskusyjnych klubów filmowych, dziennikarz i redaktor, edukator i prelegent. Na co dzień związany z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, prowadzącą kina studyjne Agrafka i Kika oraz DKF Rozpięci. W latach 2005-2015 dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. W latach 2006-2012 przewodniczący Rady Polskiej Federacji DKF. Od 2015 roku autor tras, organizator i pilot Kinobusu. Selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Publikował m.in. w „Ekranach”, „Kinie” i „Magazynie Filmowym”. Trzykrotnie odbierał Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znajdą się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Do wszystkich konkursów można było zgłaszać filmy fabularne, wyprodukowane w Polsce od 1 września 2019 roku do 21 listopada 2020 roku. Termin zgłoszeń upłynął 15 września 2020 roku. Do Konkursu Głównego zgłoszono ponad 30 filmów, do Konkursu Filmów Krótkometrażowych – blisko 80.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach od 8 do 12 grudnia 2020 roku w Gdyni.