Zbliżenie: Dania. Duńska kinematografia w Gdyni

Zbliżenie: Dania. Duńska kinematografia w Gdyni

Stałym punktem programu Festiwalu Filmowego w Gdyni jest sekcja poświęcona kinematografii wybranego europejskiego kraju. 39. Festiwal Filmowy w Gdyni (15-20 września) zaprezentuje filmy duńskie, wyselekcjonowane spośród najnowszych i trochę starszych tytułów tak, by wprowadzić polskiego widza w specyficzną dla produkcji z tego kraju mieszankę psychologii, dramatu i humoru. Polscy filmowcy natomiast będą mieć okazję do zapoznania się z możliwościami koprodukcji między naszymi krajami. 

Duńska kinematografia słusznie uważana jest za jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie, m.in. dzięki znakomitemu systemowi finansowania i organizacji sztuki filmowej. Sposób wspierania i promowania kina duńskiego stał się dla wielu krajów – także dla Polski – przykładem i wzorcem, w jaki sposób można doprowadzić do rozkwitu narodowe kino w niewielkim, europejskim kraju.

W 2014 roku to właśnie Dania stała się bohaterem Festiwalu Filmowego w Gdyni. W ramach sekcji „Zbliżenie: Dania” widzowie obejrzą trzy filmy z różnych okresów, prezentujące odrębne gatunki i stylistyki.

„Flying Devils” z 1985 roku to opowieść o cyrku, widzianym jako barwne i wspaniałe zwierciadło życia. Reżyser Anders Refn po brzegi wypełnia swój kinowy obraz wszystkimi wydarzeniami i wszystkimi ludźmi, którzy sprawiają, że cały ten cyrk kręci się w starym, wielkim stylu: śmiali i odważni, piękni i brzydcy oraz ich miłość, pożądanie, nienawiść, nadzieja, doskonałe umiejętności i podłe knowania. Anders Refn jest twórcą filmów fabularnych i seriali telewizyjnych oraz montażystą ponad 35 fabuł, a także wielu filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Wielokrotnie współpracował z Larsen von Trierem przy realizacji jego najsłynniejszych filmów (m.in. jako II reżyser).

„Headhunter” (reż. Rumle Hammerich, 2009) to thriller, który rozgrywa się na wysokim szczeblu świata biznesu. Martin Vinge jest byłym bezkompromisowym dziennikarzem biznesowym, a obecnie odnoszącym sukcesy headhunterem o skomplikowanym życiu prywatnym. Zdobywa poufne zlecenie, by znaleźć nowego następcę tronu największego duńskiego imperium spedycji i ropy: Sieger Corporation. W miarę jak Martin rozpoczyna poszukiwania potencjalnych kandydatów, orientuje się, że został wplątany w daleko idącą, nieprzeniknioną grę o władzę i przyszłość korporacji. Rumle Hammerich ukończył zarówno reżyserię jak i scenopisarstwo w Państwowej Szkole Filmowej w Danii. Rumle napisał scenariusze i wyreżyserował kilkanaście filmów i seriali telewizyjnych w Danii oraz Szwecji. Zdobył m.in. nagrodę Emmy za film „Young Andersen”. Projekcja filmu „Headhunter” została zorganizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Filmowym.

W „Porwaniu” (2012) Tobiasa Lindholma obserwujemy losy porwanego przez somalijskich piratów statku towarowego oraz jego załogi. Marynarze stają się zakładnikami a stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów; pomiędzy nimi i prezesem towarzystwa żeglugowego rozgrywa się psychologiczny dramat.

Jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych tegorocznego Festiwalu będzie forum na temat koprodukcji polsko-duńskich, które odbędzie się w piątek 19 września. Forum, zorganizowane we współpracy z Dansk-Polsk Film, będzie platformą wymiany doświadczeń polsko-duńskich w sferze produkcji filmowej. W konferencji wezmą udział filmowcy z obu krajów, którzy od lat pracują przy międzynarodowych koprodukcjach. Dyskusja skoncentruje się wokół tematu możliwości polsko-duńskiej współpracy produkcyjnej oraz czynników i dodatkowych kosztów takich jak tłumaczenia, porady prawne, ubezpieczenia czy koszty podróży, które należy wziąć pod uwagę w planowaniu koprodukcji. Wezmą udział, po stronie duńskiej: Anders Refn, Rumle Hammerich i Ole Wendorff- Østergaard, po stronie polskiej: Ewa Puszczyńska i Łukasz Dzięcioł. Dyskusję poprowadzi Joanna Szymańska z Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, podkreśla wagę międzynarodowej sekcji w Gdyni: Bardzo się cieszę, że udaje mi się kontynuować tę tradycję, a zwłaszcza jestem zadowolony z faktu, że w tym roku w centrum uwagi będzie właśnie Dania. Udane koprodukcje z tym krajem odnoszą ostatnio sukcesy: wystarczy wspomnieć „Idę” i „Obietnicę”. Organizowany przez nas panel może być świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów przez rodzimych producentów i rozwijanie współpracy z krajem i środowiskiem filmowym, które na nasze polskie inicjatywy otwarty jest szczególnie mocno. 

Sekcja „Zbliżenie: Dania” powstaje we współpracy z Dansk-Polsk Film.