Zbliżenie na… kino młodzieżowe podczas 45. FPFF

Zbliżenie na… kino młodzieżowe podczas 45. FPFF

Jakie kino chce oglądać młoda publiczność? Jak zrobić dobry film młodzieżowy, który dostanie się na festiwale? Jak dystrybuować film młodzieżowy w dobie pandemii? Na te pytania odpowie seria webinarów podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Ich współorganizatorem jest Kino Dzieci Industry, branżowa część Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W programie także wykład o prawach autorskich w internecie, skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceum.

„Zbliżenie na…” to nowy cykl spotkań w ramach Gdynia Industry. Będzie on dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w mediach społecznościowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.


Zbliżenie na kino młodzieżowe… koprodukcja z Chinami

11 grudnia 2020, 11.00-12.00 / współorganizator: Kino Dzieci Industry

Chiny od pewnego czasu wyrastają na ważnego gracza w sferze kultury i rozrywki. Ten przewyższający Stany Zjednoczone pod względem ekranów kinowych i innych możliwości sprzedaży i dystrybucji audiowizualnej kraj jest niezwykle ważnym rynkiem dla sektorów kreatywnych, szczególnie dla branży zainteresowanej produkcją filmów i seriali dla dzieci. Jakie możliwości daje chiński rynek europejskim producentom? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć nasi goście. Porozmawiamy o szansach, które stwarza tamtejszy rynek i sytuacji azjatyckiej branży filmowej. Zastanowimy się też w jakim kierunku ona zmierza.

Dodatkowo na przykładzie współpracy polskiej firmy Animoon z Chinami przy projekcie „Przytul mnie” poznamy szczegóły produkowania filmów i seriali dla dzieci oraz tego jak wygląda proces rozwoju projektu w chińskiej firmie producenckiej oczami polskiej producentki. Sesja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych biznesem z Chinami. Spotkanie pomoże lepiej zrozumieć, jak nawiązać współpracę z Chinami w nadchodzących miesiącach, jak wygląda taka współpraca i na co trzeba się przygotować, decydując się na nią.

Goście spotkania:
Jean Dong, założycielka i prezeska Zespa Media Group, UK/Chiny, Manman Chen, WeKids, Chiny, Steven Ching, CEO, Agogo Studios, Chiny, Zosia Jaroszuk, Animoon, Polska

Prowadzenie: Katarzyna Siniarska z New Europe Film Sales.


Kształtowanie produkcji między art-housem a nurtem komercyjnym

11 grudnia 2020, 14.00-15.00 / współorganizator: Kino Dzieci Industry

Spotkanie z wielokrotnie nagradzaną i doświadczoną producentką Leontine Petit z firmy Lemming Film, posiadającą biura w Amsterdamie i Berlinie, zdobywczynią m.in. Eurimages Co Production Award. Leontine produkowała wiele filmów dla dzieci zarówno komercyjnych jak i bardziej art-housowych. Pracowała przy 54 koprodukcjach fabularnych i 14 serialach dramatycznych w Europie i poza nią. Jej ostatni film to „Berlin Alexanderplatz”, nominowany w tym roku w trzech kategoriach do Europejskiej Nagrody Filmowej. Leontine uznaje zasadę, że dzieciom należy zapewnić taką samą różnorodność, jaką otrzymuje dorosła publiczność.

Wspólnie z Moritzem Hemmingerem z ARRI Media International porozmawiają o tym, jak przenieść filmy na wyższy poziom (w tym filmy dla młodej widowni), jak odnaleźć balans między oczekiwaniami rynku a wartością artystyczną w zmieniających się czasach, jak połączyć kreatywność, unikatowość i sukces komercyjny oraz co nas czeka w przyszłości.

Goście spotkania:
Leontine Petit, CEO Lemming Film, Holandia, Moritz Hemminger, Deputy Head of Sales & Acquisitions, ARRI International Media, Niemcy

Prowadzenie: Ewa Puszczyńska, Extreme Emotions, Polska


Wykład mistrzowski Philipa LaZebnika

11 grudnia 2020, 16.00-16.45 / współorganizator: Kino Dzieci Industry

Wykład mistrzowski Philipa LaZebnika, scenarzysty filmów pełnometrażowych i seriali, zawodowo związanego z Disney Studios i Dream Works, autora scenariuszy takich filmów jak „Mulan”, „Pocahontas”, „Książe Egiptu” czy „Droga do El Dorado” oraz produkcji europejskich. W swojej pracy niezależnie od tego czy pisze dla dużego amerykańskiego studia czy na potrzeby europejskiego kina niskobudżetowego używa tych samych narzędzi. Podczas wykładu Philip LaZebnik podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat struktury, rozwoju postaci i procesu pisarskiego oraz roli jaką odgrywa publiczność w filmie. Dowiecie się też, dlaczego jako scenarzyści musicie być bezwzględni wobec swoich dzieł oraz jak podczas pisania scen wykorzystuje pytania Jasona Alexandra. Wykład uzupełni sesja pytań i odpowiedzi.


Tarapaty. Jakie kino dla dzieci i młodzieży chce oglądać młoda publiczność?

11 grudnia 2020, 15.00

Na jakie filmy na swój temat nie chcą chodzić do kina młodzi widzowie i młode widzki? Jakich bohaterów i bohaterek filmowych mają szczególnie dość, a jakim kibicują? Czy dorośli twórcy i twórczynie rozumieją jeszcze potrzeby młodej widowni? A może, jak to niekiedy bywa, tylko tak im się wydaje? W czasie debaty z udziałem młodej publiczności porozmawiamy zatem m.in. o aktualnej sytuacji polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Wspólnie przyjrzymy się również wynikom warsztatów badawczych zrealizowanych przez Karola Jachymka na potrzeby FPFF z grupą uczniów i uczennic – młodych odbiorców i odbiorczyń kina.

Prowadzący: Karol Jachymek


Zbliżenie na… kino młodzieżowe. Prawa autorskie w internecie – wybrane zagadnienia

8 grudnia 2020, 9.00

Referat i dyskusje dla uczniów szkół podstawowych i liceum. W trakcie referatu i dyskusji poruszane będą kwestie dotyczące m.in. regulacji prawnych z zakresu tytułowego zagadnienia, definicji utworu czy też środków ochrony autorskich praw majątkowych.

Prowadzący: dr Łukasz Kodłubański


45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.