Zdjęcie filmowców

Czas i miejsce akcji:
Dzisiaj, w dniu gali jubileuszowego, 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, o godzinie 15:00 wykonamy „Rodzinne zdjęcie Filmowców Polskich 3D”. Na specjalnie zaaranżowanej scenie, na plaży, na wysokości Muzeum Miasta Gdyni, do rodzinnej fotografii będą pozować uczestnicy i goście Festiwalu Filmowego, wszyscy Ci, którzy czują swoistą więź z polską kinematografią.

Osoby:
Na wspólnej, wielkoformatowej fotografii znajdą się reżyserzy, aktorzy, producenci, dystrybutorzy, operatorzy, scenografowie, scenarzyści, kompozytorzy, montażyści oraz inne osoby związane z przemysłem filmowym. Do fotografii pozować będą twórcy filmów fabularnych, autorzy kina niezależnego, dokumentaliści i twórcy telewizyjni. Będzie to wyjątkowa i historyczna manifestacja wszystkich pokoleń polskiego kina w roku 2010.

Forma:
Fotografia zostanie wykonana wielkoformatowymi aparatami fotograficznymi. Istotą tworzonych przez nas „rodzinnych zdjęć” jest założenie, iż każda pozująca w wielotysięcznej zbiorowości osoba musi być wyraźna i rozpoznawalna, a forma artystyczna zdjęcia w syntetyczny sposób określa miejsce i czas. Jest to wspólne i świadome utrwalenie zbiorowego wizerunku który przechodzi do historii.

Publikacja:
Fotografia zostanie opublikowana w formie wielkoformatowej tablicy i zaprezentowana w przestrzeni miejskiej Gdyni, w sąsiedztwie Teatru Muzycznego. Autorskie, numerowane odbitki, podarowane zostaną do Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie oraz Muzeum Miasta Gdyni. Plakaty ze zdjęciem przekazane zostaną Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. Specjalnie oprawione fotografie trafią do rąk osób i instytucji związanych z twórczością Filmową i Telewizyjną. Zdjęcie wraz z możliwością powiększania opublikujemy na stronie internetowej
www.rodzinnyalbum.pl.

Idea:
Od roku 2000 realizujemy autorski projekt fotograficzny mający na celu twórcze portretowanie zbiorowości ludzkich pod hasłem „Rodzinny Album Polaków” wykonaliśmy już ponad 30 fotografii w tym m. in. Rodzinne Zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym, Rodzinne zdjęcia: Gdańszczan, Kaszubów, Poznaniaków pierwszego dnia w Uni Europejskiej, Rodzinne zdjęcie Powstańców Warszawskich, Stoczniowców, uczestników X przystanku Woodstock i wiele innych.

Sławomir Pultyn i Jerzy Rados