Zjednoczony uśmiech w Gdyni

Zjednoczony uśmiech w Gdyni

Światowe Archiwum Uśmiechu od jedenastu lat związane jest z polskim kinem i Festiwalem Filmowym w Gdyni. Uśmiechy filmowców zobaczymy na wystawie w Multikinie, aktorzy zawitają do szpitala dziecięcego, a Marek Wysoczyński (pomysłodawca projektu) będzie polował w Teatrze Muzycznym na gości, by na festiwalowym plakacie narysowali uśmiech.


Z okazji 40-lecia Festiwalu filmowe uśmiechy trafią do pacjentów w Gdyni, ale także w Nowym Jorku i na całym świecie, a to za sprawą filmowych notatników, zaprojektowanych ze specjalnym uśmiechem przez Marcina Władykę, twórcę plakatu Festiwalu. W notatniku znaleźć będzie można czterdzieści uśmiechów reżyserów, aktorów i ludzi filmu.

Uśmiechy nie będą tylko w typowym dla gdyńskiego festiwalu miejscu czyli w Teatrze Muzycznym, trafią bowiem do dzieci w szpitalu. Szpital Św. Wincentego a Paulo będzie miejscem spotkania dzieci z aktorami – Ewą Błaszczyk i Olgierda Łukaszewicza oraz Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. W środę o godz. 11 gwiazdami w szpitalu będą dzieci, które z pomocą gości specjalnych narysują na plakacie uśmiechnięte pozdrowienia dla nowojorskich dzieciaków. Możliwość uśmiechnięcia się będą mieli również dorośli. W sobotę w ostatnim dniu festiwalu o godz.11.30 powstanie rodzinne zdjęcie 40.Festiwalu. Zwieńczeniem tego zdjęcia będzie starannie wyreżyserowanie ustawienia się wszystkich filmowców w literę U. tak by powstał ogromny uśmiech z tłem Gdyńskiej Szkoły Filmowej na placu Grunwaldzkim. W ten sposób do Big Apple nie pojadą tylko uśmiechy narysowane przez Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego czy Andrzeja Wajdy ale cała rodzina Polskiego Kina.

Na zaproszenie Stałego Przedstawicielstwa Malezji w ONZ w Nowym Jorku­ podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Światowe Archiwum Uśmiechu zaprezentuje wystawę United Nations Smiles. Kuratorzy: Dolly Unithan – artystka z Malezji, Jacqueline Taylor Basker – artystka z USA, Geza G. Schenk – architekt z Niemiec i pomysłodawca Światowego Archiwum Uśmiechu Marek Wysoczyński wybiorą uśmiechy, które będą pokazane w siedzibie głównej ONZ.

W dniach 8-16 września wystawa uśmiechów autorstwa najbardziej znanych osobistości z całego świata zostanie pokazana razem z uśmiechami stworzonymi przez artystów.

W Nowym Jorku odbędą się warsztaty z uśmiechem w szpitalach dziecięcych, szkołach i domach opieki społecznej, spotkania ze sportowcami, aktorami i śpiewakami. Powstanie wielkie zdjęcie z panoramą Nowego Jorku w tle, na którym znajdą się dzieci, młodzież, strażacy, policjanci, pracownicy ONZ, sportowcy i turyści. Uśmiech nie tylko wspomaga leczenie, stanowi pomost do rozmowy, myślenia, rozwiązywania problemów.

Uśmiech na Festiwalu w Gdyni, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku i w szpitalu onkologicznym w Teheranie zawsze pamięta, że łza jest tuż obok uśmiechu – dlatego niech świat połączy JEDEN WIELKI MĄDRY UŚMIECH.