Znamy film zamknięcia 36. FPFF!

Znamy film zamknięcia 36. FPFF!

Film jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto.”Świteź” to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu, muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt. Świteź jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji.

Gdyński pokaz będzie premierowym pokazem filmu „Świteź” z muzyką na żywo. Projekcja filmu odbędzie się przy akompaniamencie Muzyków Filharmonii Bałtyckiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz solistki Małgorzaty Pańko pod batutą Iriny Bogdanovich.