Znamy laureatów konkursu „Skrytykuj!”

Znamy laureatów konkursu „Skrytykuj!”

Dagmara Cioska, Łucja Olszewska i Cezary Orłowski zasiądą w Jury Młodych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Udział w festiwalu w roli jurorów uczniowie wywalczyli autorskimi recenzjami i wideorecenzjami zgłoszonymi na konkurs „Skrytykuj!”. Łucja Olszewska w bezpretensjonalny sposób skomentowała klasykę włoskiego kina, czyli film „Zaćmienie” w reżyserii Michelangelo Antonioniego. Wideorecenzja Dagmary Cioski zwraca uwagę sprawnością realizacyjną i okraszonym ironią, a przy tym klarownym, wywodem o filmie „Mary i Max” w reżyserii Adama Elliota, zaś Cezary Orłowski w swoim wideoeseju daje popis wnikliwej analizy trudnego i subtelnego filmu Johna Patricka Shanley’a pt. „Wątpliwość”.

Który spośród 16 filmów Konkursu Głównego nagrodzi Jury Młodych dowiemy się 23 września podczas Młodej Gali Festiwalu. Wtedy to nastoletni jurorzy wręczą statuetkę „Skrytykuj!” twórcy wybranej produkcji. W ubiegłych latach uczniowie wyróżnili „Noc Walpurgi” w reżyserii Marcina Bortkiewicza, „Fotografa” w reżyserii Waldemara Krzystka oraz „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

Wyróżnienia w konkursie „Skrytykuj!” zdobyli: Aniela Janowska za wideorecenzję filmu „Raj: Miłość” w reżyserii Ulricha Seidla, Michalina Pohl za recenzję filmu „Wypełnić pustkę” w reżyserii Ramy Burshtein i Maciej Roch Satora za recenzję filmu „Annie Hall” w reżyserii Woody’ego Allena.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie „Skrytykuj!” zachęcamy do śledzenia naszej strony, gdzie publikowane będą informacje o kolejnych edycjach.

UWAGA: Decyzją Organizatora, pod ocenę wzięte zostały wszystkie zgłoszone w tej edycji konkursu wideorecenzje.

Poznajcie sylwetki laureatów konkursu „Skrytykuj!”:

Dagmara Cioska
– uczennica drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. Swój pierwszy krótkometrażowy film nakręciła jeszcze w gimnazjum. Obecnie eksperymentuje z animacją. Interesuje się również literaturą oraz psychologią. Oko ma czujne, charakter trudny, a język ostry jak brzytwa. Sama mówi o sobie, że jest bardzo surowym krytykiem, ale uczy się kąśliwe uwagi przekuwać w konstruktywne i soczyste recenzje.

Łucja Olszewska – uczennica III klasy Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Interesuje się historią XIX wieku i literaturą. Nade wszystko lubi spontaniczne podróże w nieznane. Chwile pozalekcyjnej wolności spędza w kinie, najchętniej przy filmach nieoczywistych, filozoficznych i przepełnionych znaczącymi symbolami, to dlatego jej ukochanym reżyserem jest Luis Buñuel.

Czarek Orłowski
– uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. Prawdziwy omnibus – zna na wylot muzykę Michaela Jacksona, o historii rodziny królewskiej mógłby napisać potężną monografię, a obudzony w środku nocy cytuje Williama Shakespeare’a. Inspirują go ludzie teatru i filmu, z którymi przeprowadza wywiady. Kino to dla niego wytchnienie od pędzącego świata, najbardziej ceni sobie to uniwersalne, które po obejrzeniu zmusza do głębokich refleksji i przewartościowań.