Znamy listę filmów w Konkursie Głównym!

Znamy listę filmów w Konkursie Głównym!

36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zapowiada się wyjątkowo. W Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie 12 filmów. Oto, jak wybór kandydatów do „Złotych Lwów“ komentuje nowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Michał Chaciński:

Dwanaście tytułów wybranych do Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni to tegoroczna ekstraklasa polskiego kina. To filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie. Jednocześnie wszystkie razem stanowią świetną wizytówkę polskiego kina i pokazują, że mamy udany rok. Widać po nich, że nasi twórcy mówią wieloma głosami, budują własne światy, sięgają po różnorodne sposoby narracji. Ale jedno jest chyba najważniejsze: to tuzin filmów spełnionych artystycznie.

Te dwanaście tytułów w Konkursie Głównym to pierwszy sygnał zapowiadanej przeze mnie jakościowej zmiany Festiwalu. Uważam, że jeśli chcemy uczciwie traktować widzów, twórców, czy członków jury, musimy założyć, że w Konkursie Głównym pojawiają się wyłącznie filmy intrygujące, zmuszające do dyskusji, nie dające spokoju. Ale przy tym oczywiście udane i zasługujące na nagrodę, czyli wyróżniające się czymś wśród konkurencji.

Liczę, że ta dwunastka stanie się punktem wyjścia do rozmowy. Zapraszam na nią do Gdyni. Będzie co oglądać i będzie o czym dyskutować.

KONKURS GŁÓWNY 36. FPFF W GDYNI

1. Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze

2. Daas, reż. Adrian Panek

3. Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski

4. Italiani, reż. Łukasz Barczyk

5. Ki, reż. Leszek Dawid

6. Kret, reż. Rafael Lewandowski

7. Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka

8. Młyn i Krzyż, reż. Lech Majewski

9. Róża, reż. Wojciech Smarzowski

10. Sala samobójców, reż. Jan Komasa

11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort

12. Wymyk*, reż. Greg Zglinski

*Film może zostać wycofany z konkursu głównego w przypadku zakwalifikowania na festiwal w Wenecji