Serwis Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
Jerzy Kapuściński

Jerzy Kapuściński

Producent filmowy i telewizyjny. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W latach 2011 - 2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od wielu lat zwraca uwagę na reżyserskie talenty, który debiuty i drugie filmy były prawie za każdym razem nagradzane najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi (Orły, FF w Gdyni i inne). 

Od 1991 był związany z Telewizją Polską. Współzałożyciel TVP Kultura, a od 2005 do 2008 dyrektor ds. programowych tego kanału, z kolei w latach 2011-2015 dyrektor TVP2. Był autorem formuły prowadzonego przez Grażynę Torbicką programu Kocham Kino. Z ramienia TVP, jako redaktor i producent, pracował przy kilkudziesięciu filmach dokumentalnych, krótkometrażowych i fabularnych. 

W latach przerwy w działalności w Telewizji Polskiej, czyli 2008-2011, Jerzy Kapuściński był dyrektorem Studia Filmowego “Kadr”. W czasie jego działalności, wyprodukowano w tym czasie m.in. „Rewers” Borysa Lankosza, „Salę samobójców” Jana Komasy czy „Jesteś bogiem” Leszka Dawida. Po ośmiu latach Jerzy Kapuściński powrócił do instytucji, którą sam zakładał wraz z m.in. Jackiem Bromskim. Od lipca 2016 roku jest Dyrektorem Artystycznym Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. 

Studio jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem. Jest producentem takich filmów, jak m.in. "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego (Złote Lwy na 42. FPFF w Gdyni), "Eastern" Piotra Adamskiego, "Supernova" Bartosza Kruhlika (Nagroda za debiut na 44. FPFF), "Jakoś to będzie" Sylwestra Jakimowa, "Wiarołom" Piotra Złotorowicza, "Kolorowe łzy" Karoliny Bielawskiej.