Gary Yershon

Gary Yershon

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, a także pisarz, tłumacz, kierownik muzyczny i pedagog.

Od czterdziestu lat tworzy dla najznamienitszych teatrów Wielkiej Brytanii, produkcji wystawianych na West Endzie i Broadwayu, radia, telewizji i filmów. Jako Associate Artist współpracuje z Royal Shakespeare Company, a od 2016 – z Old Vic. Współpracownik brytyjskiego Teatru Narodowego, teatrów West Endu (m.in. inscenizacje dramatów Yasminy Rezy) i Broadwayu (nominowany do Drama Desk 2009 za „The Norman Conquests”).

W filmie stale współpracuje z Mike’iem Leighem („Topsy-Turvy”, „Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia”, „Kolejny rok”, „Pan Turner”). Za „Kolejny rok” (2010) nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, za „Pana Turnera” (2014) nagrodzony Best Orchestral Score na Grand Scores 2016, nominowany do nagrody Ivora Novello, ASCAP Composer’s Choice i Oscara. Kurator wystawy „Oscar©-Winning Scores” w londyńskim Barbican Centre.

Od 1979 roku komponuje dla radia BBC: piosenki do programu „Midweek” (Radio 4), muzykę do spektakli („Odyseja”, „Sir Gawain i Zielony Rycerz”, The Theban Plays | trylogia tebańska, „Zimowa opowieść”, „The Eve of St Agnes | Wigilia Św. Agnieszki”, „Trzech panów w łódce”). Za kompozycję do „Autumn Journal” Louisa MacNeice uhonorowany nagrodą Sony. Dla Radio 3 przetłumaczył i zaadaptował „Rusłana i Ludmiłę” Puszkina i skomponował „Orwell on Kipling” do nadawanego na żywo programu „The Verb”.

Pisze też dla telewizji (kryminalne „Trial and Retribution IX & X”, kreskówki dla dzieci „Kot James”, „Painted Tails”, „Kulka i Julka” we współpracy z animatorką Kate Canning).