Jerzy Antczak – Przewodniczący Jury

Jerzy Antczak – Przewodniczący Jury

Aktor, reżyser, scenarzysta, producent, pedagog. Urodził się w 1929 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Ukończył Wydział Aktorski PWSA w Łodzi. Był dyrektorem Teatru „7.15“, pracował jako aktor i reżyser w Teatrze Nowym w Łodzi. Jego przeznaczeniem okazał się jednak Teatr Telewizji – zrealizował około 130 spektakli telewizyjnych, stając się jednym z najbardziej zasłużonych i nagradzanych twórców tego gatunku, m.in. Kordiana (1963, Złoty Ekran za reżyserię), Mistrza (1964) czy Epilog norymberski (1969). Pięciokrotnie zdobył Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1964 roku został nagrodzony Nagrodą Państwową I stopnia za całokształt pracy w Teatrze Telewizji.

Reżyserował filmy (czasami filmowe wersje spektakli), które doceniano na festiwalach w Polsce i za granicą. Mistrz (1966) zdobył nagrodę Prix Italia na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej Prix Italia 1969 w Palermo, Epilog norymberski (1970) otrzymał dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych Złota Praga 1971. Wystrzał (1965) nagrodzono Brązowym Ramzesem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych 1966 w Kairze.

Wielkim sukcesem okazały się jego Noce i dnie (1975, scenariusz i reżyseria), ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej pod tym samym tytułem. Było to jedno z największych ówczesnych przedsięwzięć polskiej kinematografii – wzięło w nim udział kilkuset aktorów i tysiące statystów. Film otrzymał wiele nagród, m.in. Złote Lwy Gdańskie na FPFF 1975 w Gdańsku oraz Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Jadwigi Barańskiej i Nagrodę Unicritic na MFF w Berlinie 1976. Był także nominowany do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. American Cinematheque uznała go – obok takich dzieł jak Ben Hur czy Odyseja kosmiczna 2001 – za jeden z dziesięciu najlepszych filmów świata zrealizowanych na taśmie 70 mm.

W 1980 roku wraz z żoną Jadwigą Barańską wyemigrował do USA. Na początku lat 90. przyjechał do Polski. W tym okresie wyreżyserował m.in. Damę kameliową (1994) i Chopina. Pragnienie miłości (2002), nominowanego do kilku Orłów (zdobył go w kategorii najlepsza główna rola kobieca) i nagrodzonego (najlepszy melodramat, najlepsze zdjęcia) na WorldFest Independent Film Festival 2003 w Houston.

Jest laureatem plebiscytów publiczności, wielokrotnie uhonorowanym odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1976) i Złotym Medalem Gloria Artis (2008). W 2013 roku na Festiwalu w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Jest członkiem SFP i Amerykańskiej Akademii Filmowej. W latach 1985–2010 wykładał (z tytułem profesora zwyczajnego) w Szkole Filmowej UCLA w Los Angeles, której jest współzałożycielem.