List of films competing at the 47th Polish Film Festival in Gdynia

List of films competing at the 47<sup>th</sup> Polish Film Festival in Gdynia

Exactly two months before the Festival, we announce the list of films qualified for the Main Competition of the 47th Polish Film Festival in Gdynia! We also present titles selected for the Short Film Competition and Microbudget Film Competition.

MAIN COMPETITION OF THE 47TH PFF

As many as 20 films have been qualified for the Main Competition. Among them there are 6 full-length directing debuts and 2 director’s second films.

In accordance with the Rules and Regulations of the 47th PFF, films for the Main Competition have been selected by the Artistic Director of the Festival and the Selection Team appointed by him (advisory body in the composition of: a film expert Paulina Kwiatkowska, film critic Adriana Prodeus and film director Janusz Zaorski) and the Organising Committee.

Apokawixa, directed by: Xawery Żuławski, written by: Xawery Żuławski, Krzysztof Bernaś and Maciej Kazula, producer: Anna Waśniewska-Gill

Broad Peak, directed by: Leszek Dawid, written by: Łukasz Ludkowski, producers: Maciej Rzączyński, Dawid Janicki, Krzysztof Rzączyński, Paweł Rymarz

Brigitte Bardot Forever, written and directed by: Lech Majewski, producer: Lech Majewski

Bread and Salt, written and directed by: Damian Kocur, producers: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński

Silent Land, directed by: Aga Woszczyńska, written by: Aga Woszczyńska, Piotr ‘Jaksa’ Litwin, producer: Agnieszka Wasiak

Filip, directed by: Michał Kwieciński, written by: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz, producer: Krystyna Świeca

Fools, written and directed by: Tomasz Wasilewski, producer: Ewa Puszczyńska

Illusion, directed by: Marta Minorowicz, written by: Piotr Borkowski, Marta Minorowicz, producer: Izabela Kiszka-Hoflik

Infinite Storm, directed by: Małgorzata Szumowska, written by: Joshua Rollins, producers: Magdalena Zimecka, Radosława Bardes, Jacek Kulczycki

EO, directed by: Jerzy Skolimowski, written by: Ewa Piaskowska, Jerzy Skolimowski, producer: Ewa Piaskowska

Johnny, directed by: Daniel Jaroszek, written by: Maciej Kraszewski, producer: Robert Kijak

Woman on the Roof, written and directed by: Anna Jadowska, producer: Maria Blicharska

Young Eagles, written and directed by: Krzysztof Łukaszewicz, producers: Włodzimierz Niderhaus, Agnieszka Będkowska

Below the Surface, written and directed by: Jacek Bławut, producer: Anna Bławut-Mazurkiewicz, Bartłomiej Gliński

Shreds, written and directed by: Beata Dzianowicz, producer: Zbigniew Domagalski

Backwards , directed by: Jacek Lusiński, written by: Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak, producers: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham

Dad, directed by: Anna Maliszewska, written by: Anna Maliszewska, Przemysław Chruścielewski, producer: Marcin Wierzchosławski

The Silent Twins, directed by: Agnieszka Smoczyńska, written by: Andrea Seigel, producers: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Ewa Puszczyńska

The Wedding Day, written and directed by: Wojciech Smarzowski, producers: Wojciech Gostomczyk, Janusz Hetman, Janusz Bogaczyk

Splinter, directed by: Grzegorz Mołda, written by: Monika Powalisz, producers: Agnieszka Odorowicz, Andrzej Papis, Maciej Sowiński

 

SHORT FILM COMPETITION OF THE 47TH PFF

The Short Film Competition of the 47th Polish Film Festival will present 30 films produced by film schools and independent producers, and also made as part of the 30 minutes programme of the Polish Filmmakers Association – ­­Munk Studio. Films have been selected also by the Artistic Director of the Festival, with recommendation of the appointed advisors – film expert Diana Dąbrowska and film historian Maciej Gil.

Aphonia, directed by: Marta Z. Nowak, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

Alice, directed by: Martyna Ludwig, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

Alcibiades, directed by: Robert Kwilman, production: Lodz Film School

Lullaby for the Good Ones, directed by: Sebastian Jasnoch, production: Kwiatki Polskie

The Devil, directed by: Jan Bujnowski, production: Lodz Film School

Quiver, directed by: Joanna Różniak, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

Newborn, directed by: Zuzanna Grajcewicz, production: Lodz Film School

Followers. Live Shooting, directed by: Jakub Radej, production: Munk Studio PFA

Funeralia, directed by: Bartłomiej Błaszczyński, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

When the House Turns, directed by: Maria Ornaf, production: Lodz Film School

Cat, directed by: Zofia Kowalewska, production: Lodz Film School

The Chair, directed by: Kamil Krukowski, production: Lodz Film School

Lockdown, directed by: Jakub Jakubik, production: Lodz Film School

The Lottery, directed by: Patryk Kaflowski, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

A Dead Marriage, directed by: Michał Toczek, production: Lodz Film School

Blind Spot, directed by: Patrycja Polkowska, production: Lodz Film School

Mor, directed by: Nikita Tanadzhy, production: Warsaw Film School

Live, directed by: Mara Tamkovich, production: Wajda Studio Sp. z o.o.

A Starfish is Born, directed by: Julia Sadowska, production: Lodz Film School

There is No Peace of Mind, directed by: Karol Ulman, production: Krzysztof Kieślowski Film School at the University of Silesia

Don’t Talk to Me Like This, directed by: Hanna Kilińska, production: Gdynia Film School

Unburial, directed by: Artur Wyrzykowski, production: Bold Humans

The Fence, directed by: Tomasz Wolski, production: Kijora Film

Winter Bloom, directed by: Ivan Krupenikov, production: Warszawska Szkoła Filmowa

Sincerity, directed and produced by: Adam Porębowicz

Only Until Dawn, directed by: Eliza Godlewska, Alan Ruczyński, production: Warsaw Film School

Victoria, directed by: Karolina Porcari, production: Munk Studio PFA

In the Circle, directed by: Jan Naszewski, production: Harine Films

Sparrow, directed by: Marcin Janos Krawczyk, production: Munk Studio PFA

Resurrection, directed by: Luiza Budejko, production: Gdynia Film School

 

MICROBUDGET FILM COMPETITION OF THE 47TH PFF

The third competition section, Microbudget Film Competition, will present films selected in accordance with the rules of the PFI Film Production Operational Programme.

 

Algorhythmics, written and directed by: Marcin Piotrowski, producer: Martyna Buła

A time for Summer, directed by: Jacek Raginis-Królikiewicz, written by: Jacek Raginis-Królikiewicz, Zbigniew Moskal, producer: Bogna Janiec

Hela, written and directed by: Anna Kasperska, producer: Rafał Sakowski

The Hatcher, directed by: Grzegorz Mołda, written by: Grzegorz Mołda, Monika Powalisz, producer: Izabela Igel

Wake up, written and directed by: Filip Dzierżawski, producer: Michał Szymanowicz

Elephant, written and directed by: Kamil Krawczycki, producer: Jakub Mróz

Heritage, directed by: Jakub Laskowski, written by: Grzegorz Drojewski, producer: Jan Fido

Remember, you can buy your accreditation now! For more information, visit the Festival website and social media.

The 47th Polish Film Festival will take place between 12th and 17th September 2022.