Duże zwierzę

Duże zwierzę

reż.

Jerzy Stuhr

2000, 1 godz. 10 min

Pan Sawicki, powszechnie szanowany urzędnik bankowy, pojawia się na ulicach swojego miasteczka w towarzystwie wielbłąda. Mieszkańcy są zaskoczeni. Sawicki z wielbłądem wzbudza nie lada sensację, zwłaszcza że nie potrafi odpowiedzieć na pytania zdziwionych ludzi: Skąd? Dlaczego? Po co? Wraz z żoną przedszkolanką wiedzą tylko, że bardzo lubią zwierzaka. Początkowe zdziwienie zmienia się w ogólną niechęć. Urzędy domagają się rejestracji zwierzęcia i uiszczenia specjalnego podatku, do władz napływają donosy, że wielbłąd zanieczyszcza ulice i rozprasza dzieci w szkole, a co najważniejsze, że może być nosicielem jakiejś tropikalnej choroby. Przed domem Sawickich pojawiają się pikiety żądające usunięcia egzotycznego lokatora. Państwo Sawiccy czują się coraz bardziej samotni i osaczeni. Na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej odbywa się sąd nad Sawickim. Burmistrz daje mu ostatnią szansę: jeżeli zgodzi się oddać wielbłąda – miasto znajdzie fundusze na powstanie mini-zoo, którego wielbłąd byłby główną atrakcją. Sawicki bez słowa opuszcza sesję…

2000: Nagroda Specjalna na MFF Karlowe Wary; Nagroda Publiczności Lato Filmowe Kazimierz Dolny; Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP; 2001: Grand Prix na Festiwalu Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej goEast; Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Złoty Rycerz Tambow

scenariusz: Krzysztof Kieślowski(wg opowiadania Kazimierza Orłosia)
adaptacja: Jerzy Stuhr
zdjęcia: Paweł Edelman
muzyka: Abel Korzeniowski
scenografia: Monika Sajko-Gradowska
dekoracje: Monika Sajko-Gradowska
kostiumy: Elżbieta Radke
montaż: Elżbieta Kurkowska
dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski
obsada: Jerzy Stuhr(pan Sawicki), Anna Dymna(pani Sawicka), Dominika Bednarczyk(urzędniczka banku), Błażej Wójcik(urzędnik banku), Andrzej Franczyk(urzędnik wydziału finansowego), Feliks Szajnert(pijak), Zbigniew Kaleta(fotograf), Andrzej Kozak(dyrygent), Zbigniew Rola(strażak), Stanisław Banaś(komendant), Piotr Dąbrowski(strażak), Ewa Worytkiewicz(pani z Rady Osiedla), Tomasz Schimscheiner(majster), Zbigniew Kosowski(Stefaniak), Krzysztof Głuchowski(burmistrz), Katarzyna Mrózek(dziewczynka), Leszek Świgoń(posterunkowy), Tomasz Karolak(posterunkowy), Radosław Krzyżowski(reżyser)
kierownik produkcji: Jan Kaczmarski
produkcja: Telewizja Polska S.A. – Agencja Filmowa, Telewizja Polska S.A., Studio Filmowe "Perspektywa"
producent wykonawczy: Studio Filmowe "Perspektywa"
producent: Sławomir Rogowski, Janusz Morgenstern
dystrybucja: Centrum Filmowe Graffiti
sprzedaż światowa: Telewizja Polska S.A. – Agencja Gospodarcza

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP