Historie miłosne
Film składa się z czterech równolegle prowadzonych wątków. Bohaterem każdego z nich jest 45-letni mężczyzna, który nagle musi dokonac wyboru między miłością a… jej brakiem.
Studentka Ewa kocha swojego wykładowcę, ale jego wprowadza to przede wszystkim w zakłopotanie. Nie potrafi pozbyć się lęku przed miłością. Odpycha dziewczynę.
Ksiądz Proboszcz dowiaduje się, że jest ojcem kilkunastoletniej dziewczynki. Trudno mu pogodzić się z tym faktem. Zwłaszcza, że w hierarchii kościelnej czeka go niewątpliwa kariera. A jednak mała Magda, osierocona jużprzez matkę, bardzo go potrzebuje…
Pułkownik wojska żyje w fikcyjnym związku z od dawna już nie kochaną żoną. Pewnego dnia odwiedza go Rosjanka Tamara, wielka miłość sprzed lat. Mężczyzna próbuje odbudować dawny związek. Wtedy jednak pojawiają się komplikacje związane z dalszą drogą zawodową bohatera.
Zamknięty w więzieniu złodziej i odwiedzająca go żona Kryśka oskarżają się wzajemnie, szantażują, ale też – na swój sposób – kochają do szaleństwa. I nawet wtedy gdy Kryśka oszuka męża perfidnie i bezwzględnie, ten będzie w nią wierzył i na nią czekał.
1997: Grand Prix Złote Lwy – dla najlepszego filmu oraz Nagroda Kin Studyjnych na FPFF w Gdyni; Srebrny Bilet na Film Pro Expo w Krakowie; Srebrne Grono i nagroda prasy filmowej na LLF w Łagowie; Paszport „Polityki” za najlepszy film roku; Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP; nagroda FIPRESCI, wyróżnienie OCIC, nagroda Katolickiego Centrum Filmowego „Navicella”, nagroda ANICA Flash na MFF w Wenecji; 1998: Złota Taśma Koła Piśmiennictwa SFP; Nagroda Aktorska dla Jerzego Stuhra na Prowincjonaliach we Wrześni; Srebrna Taśma Stowarzyszenia Włoskiej Krytyki Filmowej; Nagroda Główna – Brązowa Statuetka Leliwity Tarnowska Nagroda Filmowa; Grand Prix na MFF w Newport Beach; Nagroda Główna Bałtycka Perła na MF Aktorów Filmowych w Rydze.
scenariusz: Jerzy Stuhr
zdjęcia: Paweł Edelman
muzyka: Adam Nowak
scenografia: Allan Starski
dekoracja wnętrz: Wiesława Chojkowska
kostiumy: Elżbieta Radke
montaż: Elżbieta Kurkowska
dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski
obsada: Jerzy Stuhr(adiunkt, ksiądz, pułkownik, więzień, petent), Katarzyna Figura(Kryśka), Dominika Ostałowska(Ewa), Irina Ałfiorowa(Tamara), Karolina Ostrożna, Jerzy Nowak(ankieter), Jerzy Trela(generał), Andrzej Hudziak, Teresa Sawicka(żona pułkownika), Artur Barciś(adwokat), Katarzyna Łaniewska(matka więźnia), Krzysztof Stroiński(dziekan)
produkcja: Studio Filmowe "Zebra", Canal+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Agencja Produkcji Filmowej
producent: Juliusz Machulski, Jacek Moczydłowski, Jacek Bromski