Jańcio Wodnik
Na polnej drodze wędrowny dziad znajduje kobyłkę, która, obita i schorowana, zdycha. Dziad grzebie kobyłkę i rzuca klątwę na wioskę, w której zamęczono zwierzę.
W wiosce mieszka Jańcio, filozof, człowiek kochający życie i swoją młodą żonę, Weronkę. Jańcio żyje w zgodzie z Bogiem i nie przypuszcza, że zostanie przez niego wystawiony na próbę. Przekonuje się o posiadanej mocy czynienia cudów. Zostawia swoją ciężarną żonę i rusza w świat, obiecując wrócić przed rozwiązaniem.
Jańcio wędruje po wsiach uzdrawiając ludzi. Jego sława powiększa się, rośnie też jego pycha. Na swojej drodze Jańcio spotyka Stygmę, wędrownego kuglarza udającego stygmatyka. Stygma towarzyszy Jańciowi w dalszej wędrówce.
Wędrowny dziad odwiedza Weronkę zwiastując powrót męża. Ten jednak odwiedza ją na krótko. Otumaniony pokusami świata odchodzi od niej w pogoni za sławą.
W stodole Weronka rodzi chłopczyka. Dziecko przychodzi na świat z ogonkiem. Weronka licząc na uzdrowicielską moc swego męża, udaje się do niego z chłopcem. Jańcio nie jest zdolny uzdrowić własnego syna. Dar od Boga został mu odebrany.
Bohater budzi się opuszczony przez ludzi, pilnowany przez wierną Weronkę. Ich piękna niegdyś miłość dogasa. Jańcio próbuje dokonać jeszcze jednego cudu – postanawia cofnąć czas…
scenariusz: Jan Jakub Kolski
zdjęcia: Piotr Lenar
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Tadeusz Kosarewicz
kostiumy: Beata Olszewska
montaż: Ewa Pakulska
dźwięk: Zbigniew Mędlewski
obsada: Franciszek Pieczka(Jańcio Wodnik), Grażyna Błęcka-Kolska(Weronka), Bogusław Linda(Stygma), Katarzyna Aleksandrowicz(Oczyszczona), Olgierd Łukaszewicz(Dziad)
kierownik produkcji: Andrzej Stachecki
produkcja: Vacek Film(na zlecenie Telewizji Polskiej)