Kawalerskie życie na obczyźnie
Początek XX wieku. Młody chłopak z Poznańskiego, Michał, jedzie w głąb Niemiec szukac pracy i lepszego życia. Pracując w fabryce włókienniczej zaprzyjaźnia się z innym polskim robotnikiem – Stefkiem. Razem uczęszczają na kurs tańca i form towarzyszkich. Jednak zdobyte tam maniery nie pasują do środowiska, w którym żyje Michał i prowadzą do konfliktu. Michał przyłącza się do taboru karuzelnika i zaczyna z nim wędrować. Bujna działalność erotyczna karuzelnika i jego pomocnika Hermana, ostro uświadamiają Michałowi istnienie tej sfery życia. Kiedy kończy się objazd z karuzelą, Michał podejmuje pracę w kotłowni. Mieszka u nienasyconej rozwódki, Frau Luther, która wprowadza go w arkana praktyk damsko-męskich. Zbyt mocno eksploatowany przez swoją gospodynię, wyjeżdża do Westfalii. Pracuje w kopalni.
Rozbudzone apetyty zaspokaja teraz u płatnych dziewczyn. Bójka w kopalni sprawia, że znowu musi ruszyć w drogę. Ponownie spotyka Stefka i wspólnie dokonują podbojów miłosnych. Następuje jeszcze jedna wędrówka, kolejna praca i wreszcie pojawia sie wielka miłość.
scenariusz: Andrzej Barański(wg książki Jakuba Wojciechowskiego "Życirys własny robotnika")
zdjęcia: Ryszard Lenczewski
muzyka: Henryk Kuzniak
scenografia: Paweł Mirowski
dekoracja wnętrz: Albina Barańska
kostiumy: Barbara Śródka-Makówka
montaż: Zbigniew Miciński
dźwięk: Stanisław Piotrowski
obsada: Marek Bukowski(Michał), Bożena Dykiel(Frau Luther), Magdalena Wójcik(Agata), Artur Barciś(Stefan), Jan Frycz(Herman), Marek Walczewski(karuzelnik), Ewa Buczko, Cynthia Kaszyńska
kierownik produkcji: Paweł Rakowski
produkcja: Studio Filmowe "Oko", Telewizja Polska