Kraj świata
Maria Zmarz-Koczanowicz
1993, 1 godz. 12 minAkcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej doby, w przeddzień przełomowych wyborów 1989r. Niebawem upadnie stary ustrój.
– Ten system miał swoje zalety – mówi któryś z bohaterów "Kraju świata", wpleciony w olbrzymi, nie kończący się "łańcuch czystych serc", sterowany przez szarlatana-entuzjastę. Zresztą słowo "bohater" jest tu nie na miejscu. Spośród wielu postaci, które pojawiają się w filmie, programowo nikt nie wybija się na pierwszy plan. O nikim nie dowiadujemy się więcej, niż sam manifestuje, stojąc w kolejce. A jest tych kolejek i łańcuchów wiele. Oplatają całe miasto. I czekają na CUD – pisze krytyk.
W momencie powstawania "Kraj świata" stawiał wiele pytań. Nie dawał odpowiedzi, ani nie stawiał diagnoz. Teraz, z perspektywy kilku lat, o odpowiedzi możemy pokusić się sami. I nie jest pocieszające to, że te odpowiedzi przychodzą nam coraz łatwiej.
Czyżby ten kraj świata znalazł się na takim skraju, że można o nim mówić tak, jak w jednej ze scen kończących film:
Dyrygent orkiestry pyta:
– To co? Jeszcze Polska?
– Jeszcze nie, jeszcze nie… – maca przecząco ręką polityk.
scenariusz: Janusz Anderman
zdjęcia: Krzysztof Tusiewicz
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Andrzej Rafał Waltenberger
kostiumy: Monika Czarska
montaż: Grażyna Gradoń
dźwięk: Grażyna Niewińska, Wiesław Jurgała
obsada: Jan Nowicki(Literat I), Henryk Talar(Mężczyzna w kolarskiej czapce), Halina Wyrodek(Kobieta z monitorowni), Olaf Lubaszenko(Literat II), Henryk Bista, Krystyna Tkacz, Daria Trafankowska, Anna Ciepielewska, Halina Jabłonowska, Joanna Jędryka, Stanisława Celińska
kierownik produkcji: Jerzy Bugajski
produkcja: Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego, Telewizja Polska