Krótki film o miłości

Krótki film o miłości

reż.

Krzysztof Kieślowski

1988, 1 godz. 27 min

Warszawa, lata 80. XX wieku. Skromny i niepozorny pracownik poczty, 19-letni Tomek, mieszka w wynajętym mieszkaniu na typowym PRL-owskim osiedlu. Wieczorami chłopak podgląda przez lunetę mieszkającą naprzeciw atrakcyjną 30-latkę, Magdę. Usiłuje zbliżyć się do kobiety, wreszcie wyznaje jej miłość. Magda zaprasza go do siebie, ale tylko po to, by z pełnym cynizmem pokazać, że miłość nie istnieje – jest tylko seks.

Kinowa wersja Dekalogu, Sześć, komentarz do przykazania „nie cudzołóż”. Cudzołóstwo nie jest tu jednak rozumiane tradycyjnie jako zdrada, ale jako odzieranie człowieka z intymności, należnej mu prywatności. Zarówno Tomek, jak i Magda popełniają ów grzech, ale wypływa on nie tyle ze złej woli, co z poczucia pustki i osamotnienia. I choć bohaterów to nie rozgrzesza, jednak daje nadzieję na ich duchową przemianę. Znakomite role Grażyny Szapołowskiej i Olafa Lubaszenki.

Wybrane nagrody

FPFF 1988 Gdańsk–Gdynia: Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”; Nagroda Główna „Srebrne Lwy Gdańskie” za scenariusz dla Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza; nagroda za rolę kobiecą dla Grażyny Szapołowskiej; nagroda za drugoplanową rolę kobiecą dla Stefanii Iwińskiej; nagroda za zdjęcia dla Witolda Adamka

MFF San Sebastian 1988: Nagroda Specjalna Jury; nagroda FIPRESCI; nagroda OCIC (Organisation catholique internationale du cinéma et de l’audiovisuel)

Złota Taśma 1989 w kategorii film polski za rok 1988

Festiwal „Gwiazdy Jutra” Genewa 1989: nagroda za reżyserię dla Krzysztofa Kieślowskiego; nagroda aktorska dla Olafa Lubaszenki

MFF Sao Paulo 1989: nagroda publiczności; nagroda krytyki filmowej

MFF Chicago 1989: Srebrny Hugo dla Grażyny Szapołowskiej

scenariusz Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Kieślowski
zdjęcia Witold Adamek
muzyka Zbigniew Preisner
scenografia Halina Dobrowolska
dekoracja wnętrz Magdalena Dipont
kostiumy Małgorzata Obłoza, Hanna Ćwikło
charakteryzacja Dorota Seweryńska
dźwięk Nikodem Wołk-Łaniewski
montaż Ewa Smal
obsada Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Stefania Iwińska, Piotr Machalica, Artur Barciś
produkcja Zespół Filmowy Tor, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie
kierownik produkcji Ryszard Chutkowski

Partnerem sekcji „Czysta Klasyka – In Memoriam” na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe (CRF).


studio-filmowe-tor_logo.jpg           CRF_LOGO_1.jpg
Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe