Miasto prywatne

reż.

Jacek Skalski

1993, 1 godz. 25 min

Niewielkie miasto. Jedno z wielu położonych w najbliższym sąsiedztwie stolicy… W owym miasteczku – jakieś podwórko; raczej szpetne, podobne wielu innym… I jeszcze podwórkowa "paczka"  – kilka małolatów, kilka panienek. Najważniejsza jest jednak trójka: Ali, Pawlik i "blond-bogini" Małgośka. To jasne, że właśnie w niej kochają się do szalństwa obaj "wodzowie"… Młodzieńcze marzenia, razem spędzane wieczory, wino pite z "gwinta" i mocne poczucie wspólnoty.
Ta sama "paczka" kilka lat później to już wyraźnie młodziezowy gang, o sprecyzowanej hierarchii dowodzenia. Brutalne napady, prostackie kradzieże, ot – pomysł na łatwe życie. A gdzieś "pod spodem" – bardzo silna potrzeba ucieczki od samej rzeczywistości, imperatyw posiadania czegoś na własność, tylko dla siebie, czego nie mają inni… "To miasto jest moje…" – takie stwierdzenie pada w filmie kilka razy. Jest to bowiem bezczelnie uproszczona definicja władzy, skrojona na miarę i według potrzeb bohaterów. Władzy złudnej, bo opartej na przemocy i strachu, ale też władzy bardzo konkretnej i rzeczywistej. W następnej odsłonie gang nastolatków jest już lokalną mafią. Kiedy trzeba zabić – zabijają. Kiedy trzeba na zlecenie "wystawić" jakąś ważną "figurę" – mają na to sto sposobów. " To miasto jest moje…"; teraz brzmi to już rzeczywiście złowieszczo. Duże "skoki", powazne interesy, bardzo duża "forsa"…
Ale nadchodzi moment, gdy na scene wkracza "polityka". Nowy układ władzy, ten po zwycięskich wyborach z 1989 roku – generuje nowe postaci i nowy styl działania ludzi z politycznego zaplecza zwycięzców… Mafia Alego i Pawika może być tu bardzo przydatnym sojusznikiem… Oczywiście do czasu…
Pierwsza ofiarą jest przyjaźń. Następnymi – grupowa solidarność, miłość i wreszcie życie…

scenariusz: Jacek Skalski
zdjęcia: Andrzej Adamczak
muzyka: Marcin Krzyżanowski
scenografia: Krzysztof Baumiller
dekoracja wnętrz: Andrzej Trześniewski
kostiumy: Monika Czarska
montaż: Ewa Pakulska
dźwięk: Norbert Mędlewski
obsada: Maciej Kozłowski(Ali), Bogusław Linda(Pawlik), Maria Gładkowska(Gocha), Mirosław Baka(Dziurga), Dariusz Gnatowski(Barnaba), Mirosław Zbrojewicz(Kaczor), Krzysztof Zaleski(Ksiądz), Krzysztof Kiersznowski(Facet), Jan Tesarz(Właściciel sklepu)
kierownik produkcji: Jerzy Bugajski
produkcja: Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP