Po upadku. Sceny z życia nomenklatury

reż.

Andrzej Trzos-Rastawiecki

1989, 1 godz. 24 min

Były wojewoda wysoko postawiony w hierarchii władzy poprzedniej dekady, Ratajczak, wraca po kilku latach do aparatu partyjnego, by odzyskać swoją dawną pozycję. Wywołuje to ogólne poruszenie nie tylko wśród jego niegdysiejszych współpracowników. Odżywają stare sprawy, doznane krzywdy i niesprawiedliwości.
Ratajczak zostaje znaleziony martwy w miejskim szalecie.
Prowadzący śledztwo oficer MO próbuje dowiedzieć się, jak wyglądały rządy Ratajczaka w województwie. Z wywiadów i rozmów wyłania się wizerunek lokalnego satrapy, który jednoosobowymi decyzjami przesądzał o losach całego województwa i życiu poszczególnych ludzi. Wbrew analizom ekonomicznym uparcie trwał przy budowie kopalni podnoszącej prestiż jego "włości". Z nonszalancją korzystał z partyjnych przywilejów, dla kaprysu pomiatał ludźmi, lub ich nagradzał. Znane były jego pijackie burdy i niebezpieczne rozruby.
W miejskim szalecie dwóch przypadkowych mężczyzn rozpoznaje byłego wojewodę. Jeden z nich, skrzywdzony przezeń przed laty, uderza Ratajczaka zabijając go na miejscu.

scenariusz: Tadeusz Siejak, Maciej Krasicki, Andrzej Trzos-Rastawiecki(na motywach opowieści Tadeusza Siejaka "Próba")
zdjęcia: Krzysztof Tusiewicz
muzyka: Zbigniew Raj
scenografia: Irena Iwaniuk, Władysław Bielski, Hanna Morawiecka
montaż: Anna Skowrońska-Zborowska
dźwięk: Aleksander Gołębiowski, Grażyna Niewińska
obsada: Barbara Sołtysik(Anna), Jerzy Bończak(Wiśniewski), Olga Sawicka(Maria), Kazimierz Kaczor(Soloch), Zbigniew Zapasiewicz(Ratajczak), Anna Nehrebecka(kobieta płacząca)
produkcja: Zespół Filmowy "Kadr"

Legenda
Sekcje pozakonkursowe