Spokój

Spokój

reż.

Krzysztof Kieślowski

1976, 1 godz. 21 min

Młody człowiek po wyjściu z więzienia zatrudnia się na prowincjonalnej budowie. W nowym otoczeniu znajduje wkrótce przyjaciół, zadomowia się, żeni. Los Antka, rozkwitającego w atmosferze spokojnej pracy i rodzinnego szczęścia, zależy jednak nie tylko od niego. Między załogą i jej szefem dochodzi do coraz poważniejszych konfliktów. Kierownik utrzymuje pracowników w ryzach metodami szantażu, zastraszania, prowokacji. Gdy załoga strajkuje, dyrekcja uzna ten solidarny odruch protestu za przestępstwo. Z kolei, domniemany brak solidarności będzie w oczach kolegów Antka zdradą, domagającą się kary…

Spokój czekał na premierę cztery lata. W 1976 roku wymowa filmu wzbudziła niepokój cenzury. Jego telewizyjna premiera odbyła się 19 września 1980 roku, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu słynnych porozumień sierpniowych. Krytyka uznała dzieło Kieślowskiego za prekursorskie i wyprzedzające tzw. kino moralnego niepokoju.

Rekonstrukcja cyfrowa TVP

Film Spokój w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP SA”.

Telewizja Polska realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014- 2020. Wkład Funduszy Europejskich to59 891 045,40 zł, wartość całego projektu wynosi 80 780 000,00 zł.

Opieka artystyczna: Jacek Petrycki

scenariusz Krzysztof Kieślowski

na podstawie noweli Lecha Barskiego
dialogi Jerzy Stuhr, Krzysztof Kieślowski
zdjęcia Jacek Petrycki
muzyka Piotr Figiel
scenografia Andrzej Rafał Waltenberger, Rafał Waltenberger
obsada Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Izabela olszewska, Danuta Ruksza, Michał Sulkiewicz, Elżbieta Karkoszka, Michał Żarnecki
kierownik produkcji Jeremi Maruszewski
produkcja Telewizja Polska SA
3_TVP_stopka_UE pod opisem filmu SPOKOJ Kieslowskiego.jpg
Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Inne Spojrzenie
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Sekcje pozakonkursowe