Świteź

Film Świteź jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu, muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt. Świteź jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji.

Scenariusz i reżyseria: Kamil Polak
Muzyka: Irina Bogdanovich
Produkcja: Human Ark, Polska
Koprodukcja: Se-Ma-For Produkcja Filmowa, Polska; Archangel Film Group, Szwajcaria; Denis Friedman Productions, Francja; National Film Board of Canada; Telewizja Polska SA, Polska; Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera, Polska; Partyflex System, Dania; Kamil Polak
Producenci: Stanisław Dziedzic, Zbigniew Żmudzki, Kamil Polak, Eliza Oczkowska, Zielony Pomidor, Polska
Koproducenci: Luc Toutounghi, Denis Friedman, Paweł Partyka, Marcin Łunkiewicz

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Przegląd Polskiego Kina Niezależnego
Sekcje pozakonkursowe