Trzecia część nocy

Trzecia część nocy

reż.

Andrzej Żuławski

1971, 1 godz. 48 min

II wojna światowa. Michał, młody inteligent, traci najbliższych – matka, żona i synek zostają zamordowani. Wstępuje do konspiracji. Dramatyczny przypadek sprawia, że zostaje świadkiem porodu, a rodząca kobieta, Helena, jest łudząco podobna do jego zmarłej żony. By pomóc jej i dziecku, zatrudnia się jako karmiciel wszy. Wkrótce się okazuje, że jego życie z Heleną powiela wcześniejsze…

Jeden z najoryginalniejszych i najefektowniejszych debiutów w historii polskiego kina. Inspirowana wojennymi doświadczeniami rodziny Żuławskich (zwłaszcza ojca reżysera) niezwykła wizja okupacji jako spełniającej się Apokalipsy. Odwaga formalna (gorączkowy rytm narracji, niepokojąca muzyka Andrzeja Korzyńskiego, wizyjne zdjęcia Witolda Sobocińskiego, ekspresyjne aktorstwo) połączona z etycznym przesłaniem nakazującym wierność wartościom w czasie katastrofy i nadzieja, że z chaosu może powstać nowe życie.

Nagrody:

  • Nagroda im. Andrzeja Munka 1971 dla Andrzeja Żuławskiego
  • MFF Adelaide 1972: Dyplom Uznania
  • I Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Młodzież na ekranie Koszalin 1973: Jantar za oryginalne podjęcie tematyki wojennej i sugestywną ekspresję wizualną

Cyfrowe Repozytorium Filmowe jest partnerem sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. 

CRF_LOGO.png  KADR.png  TORLOGO_CMYK_1.png  zebra_logo.jpg  filmoteka narodowa do opisu.jpg



scenariusz Andrzej Żuławski, Mirosław Żuławski
zdjęcia Witold Sobociński
muzyka Andrzej Korzyński
scenografia Teresa Barska
wnętrza Stanisław Ledóchowski
kostiumy Lidia Rzeszewska
charakteryzacja Halina Ber
dźwięk Małgorzata Jaworska
montaż Halina Prugar
obsada Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński, Anna Milewska, Leszek Długosz, Michał Grudziński, Tadeusz Huk, Andrzej Lajborek, Janusz Miszczak, Krzysztof Fus, Hanna Stankówna, Halina Czengery, Jadwiga Halina Gallowa, Marek Walczewski, Grażyna Barszczewska, Alicja Jachiewicz
produkcja Zespół Filmowy Wektor
kierowniczka produkcji Barbara Pec-Ślesicka

Legenda
Konkurs Główny
Konkurs Młodego Kina
Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych
Konkurs Inne Spojrzenie
Sekcje pozakonkursowe