Wirus

reż.

Jan Kidawa-Błoński

1996, 1 godz. 29 min

W dużym warszawskim banku dziecko bawiące się komputerem przez przypadek uruchamia utajnione dane. Urzędniczka, która do tego dopuściła, wystraszona, zataja sprawę.
W dwa tygodnie później w wypadku samochodowym ginie dyrektor banku. W jednym ze szpitali zawodzi nowoczesny komputerowy system sterowania – dwie osoby umierają. Telewizja dostaje kasetę z wiadomością od nieznajomego terrorysty. Twierdzi on, że atak an szpital był dopiero drobną demonstracją…
Michał, zdolny informatyk, który niegdyś łamał nawet najbardziej skomplikowane zabezpieczenia gier i programów komputerowych, przyjmuje propozycję pani prokurator, by został jej niezależnym ekspertem w "aferze wirusowej". Ewa pociąga go – wydaje mu się kobietą tyleż atrakcyjną, co tajemniczą.
Tymczasem terrorysta atakuje system komputerowy warszawskiej Giełdy, a zaraz potem system sterowania ruchem podmiejskich pociągów – dochodzi do poważnej w skutkach katastrofy.
Badając zaszczepione komputerom wirusy, Michał zaczyna być pewien, że pisze je jego przyrodni brat Stefan. Kiedy Michał wraz z policją przybywa do jego domu, Stefan wysadza się w powietrze. Kilka dni później Michał widzi go żywego na ulicy…
Jednocześnie wszystkie poszlaki w śledztwie wskazują na Michała, który staje się głównym podejrzanym. Musi się ukrywać. Rozumie, że pułapkę zastawiła na niego piękna prokurator, z którą zdążył się już namiętnie związać. Zresztą od początku podejrzewał, że jest przez nią wykorzystywany w jakiejś grze. Brnie jednak dalej w niebezpieczny romans, tłumacząc sobie, że tylko ta droga doprowadzi go do prawdy.
A policja jest zadziwiająco bezradna. Nieuchwytny terrorysta zaraża wirusem krajowy system bankowy i system sterowania ruchem lotniczym.
Michał samotnie stawia czoła spiskowi, który, jak się okazuje, ma ukryć finansowe machinacje kilku ludzi będących u władzy. Spiskowi, w którym wyznaczono mu rolę ofiary. Musi również pokonać terrorystę, który z niewiadomych powodów go nienawidzi…

scenariusz: Jan Kidawa-Błoński
zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz
muzyka: Zbigniew Raj
scenografia: Andrzej Rafał Waltenberger
dekoracja wnętrz: Barbara Kociuba
kostiumy: Małgorzata Stefaniak
montaż: Wanda Zeman
dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski
obsada: Cezary Pazura(Michał), Paulina Młynarska(Ewa), Jan Englert(Kujawa), Tomasz Sapryk(Stefan), Małgorzata Ostrowska(żona Michała), Olaf Lubaszenko(Józek), Edward Linde-Lubaszenko(Dyrektor Banku), Maciej Kozłowski(Facet Barczysty), Barbara Brylska(Dyrektorka Domu Dziecka), Adam Siemion(Piotruś)
produkcja: Heritage Films, Gambit Production(przy współpracy z Blue Films i Premiere Productions)

Legenda
Sekcje pozakonkursowe

Harmonogram repertuaru filmu

    DZIEŃ 1 – 18 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 2 – 19 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 3 – 20 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 4 – 21 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 5 – 22 WRZEŚNIA 2023   KUP
    DZIEŃ 6 – 23 WRZEŚNIA 2023   KUP