PODCASTY

 

ZBLIŻENIE NA: DŹWIĘK

Już po raz trzeci w ramach Gdynia Industry organizujemy Zbliżenie na… – w tym roku w formie podcastów – cykl audycji koncentrujących się na działalności branży filmowej na przecięciu kina i innych branży kreatywnych. W tym roku wsłuchamy się w dźwięk. Od wielu lat panuje przeświadczenie, że w polskich produkcjach audiowizualnych “źle słychać”. Wspólnie z najważniejszymi podmiotami związanymi z nagłaśnianiem filmów – dźwiękowcami, specjalistami od postprodukcji dźwięku, producentami i reżyserami – zastanowimy się nad źródłem problemu. Czy winna jest edukacja (większość dźwiękowców kształci się nie w szkołach filmowych a w Akademiach Muzycznych)? A może winić należy błędy w okresie pre-produkcji filmu?  A co jeśli winny jest… sam język polski? Podczas audycji dowiemy się także, jak wygląda rekonstrukcja dźwięku podczas prac nad rekonstrukcjami cyfrowymi najważniejszych dzieł polskiego kina. Wydarzenie w formie audycji emitowanych premierowo podczas Festiwalu.

 

ODCINKI:

◊ CZEGO NIE SŁYCHAĆ?

Michał Oleszczyk i Nikodem Wołk – Łaniewski 

O historii dźwięku w filmie i nie tylko…

MASTERCLASS

O relacji dźwięku i scenariusza, o wyborze form i technologii udźwiękowienia sceny filmowej opowiada Radosław Ochnio. Mastercalss oparty o fragmenty książki „50% Filmu”, która ukaże się niebawem.

◊ CO SŁYCHAĆ NA PLANIE? CO SŁYCHAĆ NA EKRANIE?

Debata o dźwięku w polskim filmie. Marta Habior, Marcin Lenarczyk, Monika Krzanowska i Przemysław Przestrzelski w rozmowie z Katarzyną Borowiecką

◊ REKONSTRUKCJA DŹWIĘKU

podczas rekonstrukcji dzieła filmowego we współpracy z TVP w rozmowie ze specjalistami Wacławem Pilkowskim, Marcinem Kijo oraz Krzysztofem Kasińskim


Odcinki będą dostępne na portalu tegorocznego partnera podcastów Audioteki oraz na festiwalowych kanałach Spotify i YouTube.